Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17748 miejsce

Znamy laureatów konkursu na najlepszą książkę historyczną roku!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-03-16 07:29

Historia magistra Vita – Historia nauczycielką życia – twierdził Cyceron i nie ma publikacji, która nie potwierdzałaby prawdziwości tych słów.

O tym, w jakim stopniu przeszłość determinuje teraźniejszość i przyszłość, możemy przekonać się, obserwując popularność wszelkiego rodzaju plebiscytów i konkursów historycznych.

„Historia zebrana. Konkurs i plebiscyt na najlepszą książkę historyczną” to inicjatywa wyjątkowa na polskim rynku wydawniczym, która kontynuuje tradycję cyklu wydarzeń organizowanych pod hasłem „Historia zebrana” przez redakcję wortalu literackiego Granice.pl. Od 2011 roku inicjatywa podejmowana jest wspólnie przez redakcje: portalu historycznego Histmag.org oraz wortalu literackiego Granice.pl.

– Celem naszego przedsięwzięcia jest wybór najlepszych publikacji historycznych wydanych w języku polskim – mówi Michał Świgoń, założyciel portalu historycznego Histmag.org – W konkursie biorą udział zwycięzcy kwartalnych edycji plebiscytu z 2011 r.

Wyboru najlepszych spośród najlepszych dokonali internauci w powszechnym głosowaniu oraz grono jury, składające się z: redaktorów naczelnych obydwu serwisów, publicystów historycznych, naukowców i doświadczonych recenzentów książek.

Laury zwycięstwa

W rolach głównych (i w takiej właśnie kategorii, w ramach której rywalizowały publikacje wspomnieniowe oraz biograficzne) zdaniem jury wystąpiła książka „Adam Ciołkosz. Portret polskiego socjalisty” (Krytyka Polityczna) autorstwa profesora historii i badacza dziejów najnowszych Polski, Andrzeja Friszkego. Pozycja ta, traktująca o postaci Adama Ciołkosza, pokazuje, że lewica i socjalizm w Polsce mają piękne karty w swej historii. Historia tego działacza Polskiej Partii Socjalistycznej jest nie tylko pasjonującą biografią polityczną, ale również opowieścią o sukcesach, klęskach, a także patologiach II Rzeczpospolitej, dylematach wojennych uchodźców i powojennych emigrantów.

– Udana biografia polskiego socjalisty. Widziałem czasem autora, gdy w pracowni archiwum wylewał siódme poty nad aktami. Ogrom pracy włożonej w przygotowanie książki widoczna jest w publikacji już na pierwszy rzut oka – stwierdził juror, dr Dariusz Wierzchoś, archiwista w Archiwum Akt Nowych.

Internauci zaś w rolach głównych obsadzili książkę „Niedźwiedź Wojtek” Aileen Orr (Replika). Ta historia niezwykłego niedźwiedzia o imieniu Wojtek zdumiewa i przyciąga niczym magnes, a autorka, opisując drogę zwierzęcia od Persji po Szkocję, a także jego służbę w polskim wojsku, postawiła prawdziwy pomnik niecodziennemu bohaterowi. Pełniący początkowo rolę maskotki, zwierzak został pełnoprawnym żołnierzem, posiadającym wojskowy stopień i numer ewidencyjny, zaś podczas kampanii włoskiej został amunicyjnym, donoszącym pociski do ciężkich moździerzy. Od tego czasu symbolem 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu gen. Andersa, w której służył, stał się rysunek niedźwiedzia niosącego pocisk.

Oko badacza, a właściwie oczy grona jury, wskazały na książkę „Kreta. Podbój i opór" Antony`ego Beevora (Wydawnictwo: Znak) jako na najlepszą publikację popularnonaukową. Autor bestsellerowych książek, takich jak Stalingrad, Berlin 1945 i D-Day, po raz kolejny pozwala czytelnikom poczuć smak zwycięstwa i gorycz porażki. Fascynująca relacja opisująca kreteński konflikt i brutalność niemieckich represji przeplata się w tej książce z żywymi portretami ekscentrycznych Brytyjczyków z SOEa, opisem egzotycznego krajobrazu śródziemnomorskiej wyspy i niewiarygodnego wprost bohaterstwa jej mieszkańców.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.