Facebook Google+ Twitter

Znamy laureatów nagrody Nobla z ekonomii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-12 13:23

Laureatami tegorocznej nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali Amerykanie: Elinor Ostrom i Oliver E. Williamson. Zostali wyróżnieni za analizę zarządzania ekonomicznego.

76-letnia Elinor Ostrom jest pierwszą kobietą, która otrzymała ekonomicznego Nobla. Jej uczelnią jest uniwersystet Indiana, a 77-letniego Williamsona uniwersytet w Berkeley w Kaliforni.

Ostrom została wyróżniona przede wszystkim za koncepcję wspólnej puli zasobów. W swoich pracach wykazuje, że ludzie odpowiedzialni są za załamywanie się ekosystemu.

Williamsona nagrodzono głównie za analizy gospodarcze w ramach firmy. Wyróżnienie przypadło mu w szczególności za teorię rozwiązywania konfliktów korporacyjnych. Jest on autorem wielu prac dotyczących kosztów transakcji.


Nagroda Nobla z ekonomii jest "najmłodsza" spośród tych wyróżnień. Alfred Nobel nie wymienił w swoim testamencie ekonomii wśród dziedzin, w których nagroda ma być przyznawana.

Ufundował ją dopiero w 1968 roku Królewski Bank Szwecji (Bank Centralny), w 300 rocznicę swej działalności. Laureata wybiera grono złożone z profesorów ekonomii Królewskiej Akademii Nauk.
Po raz pierwszy nagroda została przyznana w 1969 roku.

Pierwszymi laureatemi nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostali: ekonomista norweski Ragnar Anton Kittil Frisch i Holender Jan Tinbergen. Nagrodę przyznano im za opracowanie i zastosowanie modeli dynamiki do analizy procesów gospodarczych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.