Facebook Google+ Twitter

Znamy laureatów siódmej edycji festiwalu "Lalka Też Człowiek"

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-11-21 13:23

Ogłoszono laureatów VII Międzynarodowego Festiwalu Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych "Lalka Też Człowiek". Zwycięskie zespoły–Malabar Hotel z Polski i Yas-e-Tamam Theater Group z Iranu otrzymały po 17 tys. złotych.

 / Fot. materiały prasoweTegoroczna edycja spotkała się z rekordowym zainteresowaniem widowni, darmowe wejściówki na spektakle skończyły się już po dwóch dniach. Chętni, którzy próbowali dostać się na spektakle bez biletów mogli liczyć na przychylność organizatorów - zajmowali miejsca na schodach, a nawet parapetach. W ciągu siedmiu dni trwania festiwalu publiczność miała szansę zobaczyć 15 spektakli z całego świata, w tym z Norwegii, Kanady czy Białorusi.

W Instytucie Teatralnym ogłoszono laureatów festiwalu. Jury przyznało dwa równorzędne miejsca drugie za "wyrażenie lalką teatru". Marcinowi Bartnikowski i Marcinowi Bikowskiemu z Malabar Hotel (Polska) nagrodę przyznano za kreatywność w spektaklu "Głośniej!". "To spektakl o problemach z pamięcią, która rośnie i niezwykle nas obciąża" - mówi Marcin Bartnikowski.

Zahra Sabri z Yas-e-Tamam Theater Group (Iran) otrzymała nagrodę za reżyserię i scenografię spektaklu "Ziemia i Wszechświat". "Spotykamy się z bardzo różnymi reakcjami na nasz spektakl. Publiczność wielokrotnie powtarza nam, że potrafimy dotrzeć do serca i duszy odbiorcy, że coś w nich zaczyna się ruszać. Myślę, ze jest coś co łączy wszystkich ludzi na świecie - może to Bóg, może to co czują" - mówiła Zahra Sabri w wywiadzie z Solidarniziranem.pl.Nagroda aktorska "za wyrażenie życia lalką" (6 tys. złotych) została przyznana Rafałowi Hajdukiewiczowi z Teatru Pleciuga za rolę Don Juana w spektaklu "Don Juan czyli...". Nagrodą publiczności - czyli zaproszeniem do udziału w następnej edycji festiwalu - została uhonorowana Nicola Unger za spektakl "Upiorna opowieść" (Holandia).

Kontrowersje wzbudził spektakl "Panienka z Kostaryki" Divano Occidentale Orientale. Aktorzy, zamiast tradycyjnych lalek, wykorzystali przedmioty życia codziennego – żarówkę zawieszoną na sznurku, a nawet jajka ugotowane na twardo. Później na scenę wprowadzono żywego węża boa. Jury studenckie przyznało teatrowi nagrodę - "Stówa za pointę" - czyli symboliczne 100 euro – doceniając awangardowe podejście twórców.

W ramach festiwalu "Lalka Też Człowiek" można było również wziąć udział w warsztatach animacji lalek, pokazach filmowych oraz wystawach. Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe był bezpłatny. Festiwal jest współfinansowany ze środków miasta stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.