Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2810 miejsce

Znamy nazwy 14 gwiazd i 31 planet. Wybrano je w plebiscycie NameExoWorlds

Międzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła nazwy 14 gwiazd i 31 planet wchodzących w skład 19 układów pozasłonecznych. Plebiscyt miał miejsce w internecie. Jedna z gwiazd nosi imię Copernicus, czyli Kopernik.

 / Fot. ESO/L. CalçadaMiędzynarodowa Unia Astronomiczna ogłosiła nazwy 14 gwiazd i 31 planet wchodzących w skład 19 układów pozasłonecznych. Liczba gwiazd jest niższa, bo część z nich została nazwana wcześniej.

Pierwszy etap polegał na zgłaszaniu propozycji. W kolejnym, który rozpoczął się w połowie roku internauci wybierali spośród 274 proponowanych nazw. Z plebiscytu wycofano zgłoszenia dla systemu tau Boötis. Okazało się, że nie spełniają zasad, dlatego zorganizowane zostanie osobne głosowanie.

Oddano 573 242 głosy - podaje IAU. Polskim akcentem jest nazwa dla gwiazdy 55 Cancri, która od teraz będzie nosić imię Copernicus, czyli Kopernik. Jej planety nazwano odpowiednio Galileo, Brahe, Lippershey, Janssen i Harriot.

W plebiscycie wybrano też nazwę dla systemu związanego z pulsarem PSR 1257+12. Odkryty został przez Aleksandra Wolszczana i Dale'a Fraila w 1992 r. Gwiazda będzie nazywać się Lich, a trzy krążące wokół niej planety Draugr, Poltergeist i Phobetor.

Czytaj także: Wschód Ziemi z perspektywy Księżyca jest zachwycający. Zobacz nowe zdjęcie opublikowane przez NASA


Pełną listę można znaleźć na stronie Międzynarodowej Unii Astronomicznej.Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.