Facebook Google+ Twitter

Znamy nowego kanclerza Niemiec?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-07 15:28

Minister spraw zagranicznych Frank-Walter Steinmeier będzie kandydatem niemieckich socjaldemokratów na kanclerza w przyszłorocznych wyborach do Bundestagu. Podczas posiedzenia kierownictwa SPD w Werder koło Berlina z funkcji przewodniczącego partii zrezygnował Kurt Beck.

Jak podkreślają komentatorzy, dezycje te oznaczają wycofanie się niepopularnego Becka z pierwszej linii niemieckiej polityki. Szef SPD, który sprawował swoją funkcję od kwietnia 2006 r., obarczany był w łonie partii odpowiedzialnością za gwałtowny spadek jej notowań. Media zaś od dawna donosiły o kryzysie przywództwa. Mimo tego Beck jako przewodniczący SPD nadal uchodził za możliwego kandydata na kanclerza w najbliższych wyborach.

Kierownictwo socjaldemokratów zdecydowało jednak, że o urząd kanclerski powinien ubiegać się Frank-Walter Steinmeier. Minister spraw zagranicznych i wicekanclerz jest jedynym politykiem SPD, który popularnością w Niemczech dorównuje cieszącej się dużą sympatią szefowej rządu i CDU Angeli Merkel.

Na stanowisku przewodniczącego SPD Kurta Becka zastąpi Franz Müntefering - były szef partii w latach 2004 - 2005. Münterefring wycofał się w listopadzie ubiegłego roku z aktywnej polityki, aby poświęcić się opiece nad chorą na raka żoną. Po jej śmierci w ostatnich dniach powrócił na niemiecką scenę polityczną.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.