Facebook Google+ Twitter

Znamy program 37. Warszawskich Spotkań Teatralnych

30 marca rozpoczną się 37. Warszawskie Spotkania Teatralne. Przez 13 dni będzie można oglądać najciekawsze spektakle teatralne dla dorosłych i dzieci oraz brać udział w dyskusjach i spotkaniach z twórcami. Festiwal potrwa do 11 kwietnia.

Konferencja prasowa / Fot. Weronika TrzeciakProgram tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych przedstawili na czwartkowej konferencji prasowej Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego oraz Wojciech Majcherek, Joanna Rogacka i Krzysztof Domagalik, kuratorzy festiwalu.

Tadeusz Słobodzianek / Fot. Weronika Trzeciak– Tegoroczne Warszawskie Spotkania Teatralne odbędą się dzięki wsparciu Ratusza oraz Ministerstwa Kultury. W tym roku to 11. Spotkania wznowione i organizowane dzięki pani prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz - przyznał Tadeusz Słobodzianek, dyrektor Teatru Dramatycznego. – Na razie Spotkania się odbędą, co będzie dalej, zobaczymy - dodał.

Wojciech Majcherek, kurator WST, przyznał, że tegoroczne festiwalowe spektakl nie mają określonego klucza tematycznego. – Dobre spektakle tworzą dobre festiwale, nie ideologia kuratora – powiedział.

Wojciech Majcherek / Fot. Weronika TrzeciakKurator WST do największych atrakcji tegorocznych Warszawskich Spotkań Teatralnych zaliczył m.in. "Wyspę" wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła w reżyserii Grzegorza Brala, "Ślub" Gombrowicza, zrealizowany w koprodukcji Teatru Współczesnego w Szczecinie i Teatru w Opolu w reżyserii Anny Augustynowicz oraz Gombrowiczowską "Iwonę. Księżniczkę Burgunda" Grzegorza Jarzyny moskiewskiego Theatre of Nations i TR Warszawa.

Podczas Warszawskich Spotkań Teatralnych nie mogło zabraknąć także Teatru Starego w Krakowie, który zaprezentuje "Podopiecznych" według tekstu Elfriede Jelinek w reżyserii Pawła Miśkiewicza. – To trudne w odbiorze przedstawienie, nie tylko ze względu na swoją tematykę, dotykającą problemu uchodźców, czy też naszego stosunku do tragedii, jaka dotyka tych ludzi, hipokryzji naszej kultury. Jest to spektakl trudny także w swej formie – wyjaśnił Wojciech Majcherek.

Dorośli widzowie będą mogli zobaczyć także "Harper" Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego, "Punkt Zero. Łaskawe" Teatru Provisorium z Lublina w reżyserii Janusza Opryńskiego, "Żony stanu, dziwki rewolucji, a może i uczone białogłowy" Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii Wiktora Rubina, "Wszystko o mojej matce" Teatru Łaźnia Nowa w Nowej Hucie w reżyserii Michała Borczucha, "Triumf woli" Narodowego Starego Teatru w Krakowie duetu Monika Strzępka i Paweł Demirski oraz "Najgorszy człowiek na świecie" Anny Smolar i Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.

W ramach WST zaplanowano spektakle dla najmłodszych widzów (Małe Warszawskie Spotkania Teatralne). – Zaproszone widowiska to przeważnie współczesne bajki polskie lub przeniesione na scenę utwory autorów obcych, adresowane do publiczności od 3 do 15 lat - przyznała Joanna Rogacka, kuratorka Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Joanna Rogacka wyjaśniła, że wybrane przedstawienia dla najmłodszych widzów mają walor edukacyjny. – Treści spektakli korespondują ze zjawiskami życia zbiorowego dzisiejszego świata, w którym egzystują nasze dzieci. To przedstawienia, które podejmują poważne tematy. Te małe dzieła sztuki scenicznej często zawierają w sobie drogowskazy, jak radzić sobie z trudnymi emocjami, jak poznawać świat i jak sprawić, by stał się lepszy - bez lęku, agresji, wykluczenia i uprzedzeń - powiedziała.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla kazdego cos ciekawego w tym festiwalowym remanencie teatrow polski w Warszawie


"W ramach WST zaplanowano spektakle dla najmłodszych widzów (Małe Warszawskie Spotkania Teatralne). – Zaproszone widowiska to przeważnie współczesne bajki polskie lub przeniesione na scenę utwory autorów obcych, adresowane do publiczności od 3 do 15 lat - przyznała Joanna Rogacka, kuratorka Małych Warszawskich Spotkań Teatralnych. "

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.