Facebook Google+ Twitter

Znamy szczegóły zaprzysiężenia Andrzeja Dudy na prezydenta

Spacer od Zamku Królewskiego do Pałacu na Krakowskim Przedmieściu oraz czat z internautami – to tylko niektóre wydarzenia związane z objęciem funkcji głowy państwa przez 43-letniego polityka z Krakowa.

Andrzej Duda podczas kampanii wyborczej / Fot. Radosław Czarnecki/CC BY-SA 4.0Oficjalne uroczystości rozpoczną się o godz. 10 w budynku Sejmu, gdzie prezydent elekt złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym (wspólne posiedzenie posłów i senatorów). Andrzej Duda uczyni to na ręcznie przepisanym egzemplarzu Konstytucji RP, nad którą do miesięcy pracowała krakowskiej artystce Ewie Landowskiej. Jego orędziu przysłuchiwać się będzie długa lista gości, na czele z obecnymi władzami, byłymi prezydentami i premierami (jednak bez udziału szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska) czy przedstawiciele Kościoła Katolickiego. Łącznie 600 osób, z których cześć będzie obserwować moment zaprzysiężenia na telebimie w Sali Kolumnowej.

Następnie nowa para prezydencka spotka się z odchodzącą – Andrzej i Agata Dudowie będą rozmawiać z Bronisławem i Anną Komorowskimi w sejmowym pokoju nr 39. Po złożeniu wieńców pod tablicami ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej oraz II wojny światowej, 43-letni prezydent opuści budynek Sejmu. O godz. 11:50 w Archikatedrze św. Jana weźmie udział we mszy św. koncelebrowanej przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisława Gądeckiego. Homilię ma wygłosić arcybiskup gnieźnieński, a zarazem Prymasa Polski Wojciecha Polaka.

Po mszy św. nowa para prezydencka przejdzie pieszo do Zamku Królewskiego, gdzie o godz. 14 Andrzej Duda odbierze insygnia głowy państwa: Order Orła Białego i Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. 43-letni polityk wraz z żoną przejdzie również spacerem pod Pałac Prezydencki, gdzie o godz. 15 zostanie oficjalnie przywitany przez szefa kancelarii odchodzącego prezydenta Jacka Michałowskiego. 30 minut później Andrzej Duda na pl. Piłsudzkiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza odbierze zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP.

Poza orędziem tuż po zaprzysiężeniu, nowy prezydent przemówi tego dnia jeszcze trzy razy – w Zamku Królewskim, na pl. Piłsudzkiego oraz przed Pałacem Prezydenckim, gdzie ok. godz. 16:10 ma spotkać się ze zgromadzonymi przez obiektem ludźmi. Przebieg uroczystości będzie można również śledzić na dwóch telebimach, które zostaną rozstawione przez Pałacem Prezydenckim i na pl. Zamkowym. Ponadto, według niepotwierdzonych informacji nowa głowa państwa ma jeszcze tego samego dnia wsiąść udział w internetowym czacie. Już dzień po zaprzysiężeniu, Andrzej Duda ma ogłosić skład swojej Kancelarii oraz szczegóły objazdu po Polsce.

Z powodu uroczystości związanych z zaprzysiężeniem, mieszkańcy i turyści w Warszawie powinni przygotować się na utrudnienia w ruchu. Przez cały dzień (6 sierpnia) zamknięty będzie parking przed siedzibą Dowództwa Garnizonu Warszawa (pl. Piłsudzkiego). Kierowcy nie będą mogli zaparkować na ul. Królewskiej (wzdłuż Ogrodu Saskiego i na odcinku od ul. Krakowskie Przedmieście do pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego - po obu stronach), ul. Krakowskie Przedmieście ( za skwerem Adama Mickiewicza), na odcinku od Kościoła Seminaryjnego do ul. Bednarskiej) oraz na ul. Fredry.

Tymczasem we środę z Wojskiem Polskim pożegnał się ustępujący prezydent, który uczestniczył w krótkiej uroczystości z oddziałem rodzajów Sił Zbrojnych na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Bronisław Komorowski wyszedł również do mieszkańców Warszawy i według wcześniejszych zapowiedzi, po 6 sierpnia wycofuje się z czynnej polityki na rzecz działalności w instytucie własnego imienia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (25):

Sortuj komentarze:

Myślę że warto zastanowić się nad słowami b. PRP Lecha Wałęsy który pierwszy wprowadzał w naszym kraju zmiany dla "woli ludu".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ripley!!! https://www.youtube.com/watch?v=JCJz29-75hE Kiedy teraz analizuję 7 minutę sejmowego wystapienia PRP Andrzeja Dudy z okazji zaprzysiężenia to mam wrażenie że przemawia on tutaj jak trybun ludowy. Lech Wałasa były PRP tak to skomentował: "Nic się nie da zrobić ponad to co jest nakręconą wolą ludu, tak daleko to zaszło" ( cytuję z pamięci)

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nietrudno zauważyć chyba wzrost liczby odsłon tego wszak nie mojego artykułu. Prawie każdy ceni aktualny gorący komentarz o tym co się dzieje niż dopieszczone elaboraty po kilku dniach od danego wydarzenia. Żyjemy w epoce szybkiej informacji i o to mi chodzi. Niech nasz portal żyje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu mamy komentatorkę która niewiele śpi w nocy tak obarczona misja wyszydzania cudzego trudu komentowania pisania, relacjonowania itp. Nic a nic nie rozumiejącą z otaczającej rzeczywistości ani sensu cudzej pracy aby jakiś portal miała jakis głos w najważniejszych dla ludzi, dla odbiorcy kwestiach. A przecież tak wiele nadziei głosujący ludzie pokladają juz po raz 5 w bardzo demokratycznych wyborach. Dlaczego Woadomosci24.pl nie majaw tym uczestniczyć? Bo jakiejś komentatorce z wlasnej hodowli czy hodowli redakcyjnej coś ciagle jest w niesmak? Cesze się że duzo więcej osób przeczytalo w tym portalu na bieżaco o waznym dla nas zagadniebiu jakim jest choćby to kto przejmuje zwierzchnictwo nad silami zbrojnymi iw dodatku robi to w sposób nierutynowy i szlachetny jak Prezydent Andrzej Duda. Mnie cieszyłoby gdyby inni polscy politycy też pomysleli o jakości uroczystości pod grobem nieznanego żolnierza a chocby po to bysmy oglądając to byli dumni. Na razie tyle mam zarejestrowany z ekranu przebieg pierwszego dnia tej prezydentury zobaczymy czy zdobęde się na osobny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamik, jakie nieadekwatne do wydarzenia i swojej autoprezentacji jako dziennikarza wyrażenia!! Niegodnie!! Pisze pan, czy ja mam w d..., pisze pan o uczestniku uroczystości wapniak. Co za prostactwo!! I pana wpuścili na tę ceremonię??!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamik, nie byłam na tej uroczystości. Z ilości pana komentarzy wnoszę, że pan był i że to najważniejsza chwila w pana życiu. Podobnie jak chwile oglądania serialu WS. Nie wie pan, że ceremonia jest w każdym przypadku podobna?

Komentarz został ukrytyrozwiń

TVP Info najlepiej relacjonuje także 2 dzień nowego Prezydenta. Z komentarza publicystycznegoz tego kanału: "To drużyna młoda, ale nie przedszkole" ( o obsadzie stanowisk). Ciekawostka z zimy gdy Duda ratował wspołpracownika z wypadku narciarskiego. Jedynym "wapniakiem" jest szef doradców Dudy. Prezydent "odwiedził" już Lecha i Marię Kaczyńskich pochowanych na Wawelu. ZLikwidowano kilka stanowisk ministrów utworzoni jedno nowe stanowiski Dyrektora Generalnego.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widać że Andrzej duda otoczył sie ludźmi młodymiw swojej kancelarii i nikt mu nie dyktował kto ma z nim pracować. Aż miło popatrzeć na ludzi którzy chyba powinni dobrze współpracować. Sugestia Leszka Millera z SLD iż powinien jako prezydent wszystkich Polaków zatrudniać u siebie ludzi z innych nadań politycznych jest propozycją człowieka starej daty, który już przeminął niestety prawdopodobnie razem ze swoim ugrupowaniem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Raczej prosze opowiedzieć nam o swoich odczuciach o uroczystości zaprzysiężenia nowego Prezydenta? Lubi Pani taki klimat, podniosły, narodowy czy ma Pani to ...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Adamik! Ejże, ja do kochania nie jestem tak prędka! Nie zna pan kobiety i od razu wyznaje miłość? A jeśli chodzi o pana działania, to słowo pisarstwo to za dużo powiedziane, to raczej pisanina. Jest pan tak nad-aktywny, że nie można nie zwrócić uwagi na tę wszędobylstwo i popisywanie się. To jest nawet zjawisko zabawne jako obiekt kabaretowy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.