Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9149 miejsce

Znamy wstępne wyniki wyborów w Grecji. Będzie kolejny pat?

Według sondażu Exit Pools wybory w Grecji wygrała konserwatywna Nowa Demokracja. Czy zwolennikom pozostania Grecji w strefie euro uda się stworzyć nowy rząd?

Znamy wstępne wyniki wyborów w Grecji. Będzie kolejny pat? / Fot. EPA/PANTELIS SAITASNowa Demokracja uzyskała 29 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęła lewicowa formacja Syriza, której przewodniczący Aleksis Tsipras domaga się wyjścia Grecji ze strefy euro i powrotu do pierwotnej waluty, drachmy.
Ok 10-12 proc. głosów zdobył socjalistyczny PASOK. Na szczególna uwagę zasługuje bardzo dobry wynik osiągnięty przez neonazistowską Złotą Jutrzenkę, którą poparło 7 proc. wyborców - informuje TVN24.

Już w nastepnym tygodniu (jeśli oczywiście wstepne wyniki wyborów potwierdzą zwycięstwo prawicy), przewodniczący Nowej Demokracji, Antonis Samaras, otrzyma od prezydenta Grecji misję stworzenia nowego rządu. Jeśli mu się to nie uda, z zadaniem tym będzie musiał zmierzyć się przewodniczący Syrizy, Aleksis Tsipras. W przypadku niepowodzenia misję sformowania rządu otrzymują przewodniczący partii, które zajęły dalsze miejsca w wyborach, czyli PASOK i Zlota Jutrzenka.

W przypadku powtórzenia scenariusza z poprzednich wyborów, które odbyły się 6 maja 2012, kiedy to żadnej z trzech głownych sił politycznych nie udało się stworzyć rządu, Grecję czekają kolejne wybory parlamentarne.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.