Facebook Google+ Twitter

Znamy zasady rozgrywek żużlowych w sezonie 2007

Złota rezerwa taktyczna i 3 punkty meczowe za zwycięstwo gości w meczach I ligi - to tylko niektóre z nowości, jakimi uraczy nas w nadchodzącym sezonie Polski Związek Motorowy.

fot. sxc.huGłówna Komisja Sportu Żużlowego ogłosiła podstawowe zasady rozgrywek o Drużynowe Mistrzostwo Polski, I i II ligi w sezonie 2007.

Jedną z najważniejszych nowości, jakie czekają na zawodników i kibiców, jest wprowadzenie tzw. złotej rezerwy taktycznej, znanej przede wszystkim z angielskiej Elite Leauge i Drużynowego Pucharu Świata. Drużyna, która będzie tracić do rywala minimum 10 punktów, raz w meczu będzie mogła skorzystać z jokera, czyli zawodnika, którego zdobycz punktowa w danym wyścigu zostanie pomnożona dwukrotnie. Pozwoli to uczynić pojedynek bardziej wyrównanym i z pewnością dostarczy kibicom więcej mocnych wrażeń. Tym samym, mecze polskiej ligi żużlowej po raz pierwszy nie będą się kończyć w większości przypadków 90-punktową sumą punktów zdobytą przez oba rywalizujące zespoły.

Nowy regulamin nakazuje także drużynom wprowadzenie do składu minimum jednego juniora. Zawodnikami rezerwowymi pozostaną również juniorzy, a tylko jeden z nich nie będzie musiał posiadać licencji sportowej "Ż", co w praktyce oznacza, iż obowiązkiem klubu sportowego będzie zakontraktowanie minimum jednego krajowego juniora. Oznacza to również kłopoty dla drużyny mistrza Polski Atlasu Wrocław, który jak dotąd zakontraktował tylko Nicolaia Klindta i Chrisa Holdera.

W rozgrywkach I ligi zrezygnowano natomiast z bonusowego punktu meczowego za zwycięstwo w dwumeczu. Jednakże zwycięska drużyna gości, zamiast 2 punktów meczowych, otrzyma 3 oczka do ligowej tabeli. Dzięki temu w zmaganiach o awans do ekstraligi bądź I-ligowy byt szczególnie ważne staną się mecze wyjazdowe.

Nowością będzie również fakt, iż w przypadku dotknięcia taśmy przez któregoś z zawodników, nie będzie on wykluczany z biegu, lecz w jego miejsce będzie mógł wystartować zawodnik rezerwowy.

Pierwsza runda ligowych zmagań odbędzie się 9 kwietnia, jak zwykle w świąteczny poniedziałek. Poprzedzi ją zaplanowane na 1 kwietnia "Kryterium Asów" w Bydgoszczy.

Najważniejsze punkty z regulaminu rozgrywek żużlowych w sezonie 2007:

1. Drużyna liczy maksymalnie 8 zawodników, przy czym zawodnicy rezerwowi z nr 7, 8 oraz 15, 16 są zawodnikami do lat 21.
2. Zawodnicy z nr 6 oraz 14 są zawodnikami do lat 21. Tylko jeden zawodnik młodzieżowy (6, 7, 8 oraz 14, 15, 16) w składzie drużyny nie musi posiadać licencji „Ż”.
3. Zawody rozgrywane są wg tabeli biegów jak w sezonie 2006.
4. Rezerwa taktyczna, gdy drużyna przegrywa mecz co najmniej 6 pkt, ale tylko jeden zawodnik w biegu może być rezerwą taktyczną.
5. Wprowadza się „złotą rezerwę taktyczną”, którą można zastosować, gdy drużyna przegrywa mecz co najmniej 10 punktami ale tylko jeden raz w meczu. W biegu z udziałem złotej rezerwy taktycznej nie można użyć rezerwy taktycznej.
6. W biegach I - XIII, za zawodnika wykluczonego za dotknięcie taśmy może wystartować zawodnik rezerwowy.
7. Rozgrywki I Ligi składają się z dwóch części: zasadniczej i finałowej, a rozgrywki II ligi tylko z części zasadniczej.
8. W części zasadniczej (I i II Liga), nie stosuje się dodatkowego punktu meczowego („bonus”) dla zwycięzcy dwumeczu, ale drużyna gości za zwycięstwo otrzymuje 3 punkty meczowe.
9. Część finałowa I Ligi rozgrywana w formie „play-off”:
1) drużyny z miejsc 1 - 4 i 2 - 3 po części zasadniczej
2) drużyny z miejsc 5 - 8 i 6 - 7 po części zasadniczej
3) pokonane drużyny z 1) oraz zwycięskie z 2) kończą rozgrywki i klasyfikowani na odpowiednich miejscach stosownie do zajętych miejsc po części zasadniczej
4) zwycięskie drużyny z 1) spotykają się o pierwsze miejsce dwa lub trzy razy; trzecie mecze są rozgrywane na torze drużyny, która po rundzie zasadniczej zajęła wyższe miejsce i tylko wtedy, gdy bilans dużych punktów z dwóch pierwszych meczów wynosi 2 do 2
5) pokonane drużyny z 2) spotykają się o siódme miejsce dwa lub trzy razy; trzecie mecze są rozgrywane na torze drużyny, która po rundzie zasadniczej zajęła wyższe miejsce i tylko wtedy, gdy bilans dużych punktów z dwóch pierwszych meczów wynosi 2 do 2
6) pokonana drużyna z 5) zostaje zdegradowana do II ligi w sezonie 2008, drużyna zwycięska rozegra mecze barażowe z drugą drużyną II ligi.
10. Na mecze barażowe, drużyny mogą po zakończeniu rund zasadniczych podpisać umowy kontraktowe z dodatkowymi 3 zawodnikami obcokrajowcami.
11. W sezonie 2008 I liga liczy 8 drużyn.
12. „Próba toru” w formie 8 sesji, po 4 sesje dla każdej drużyny; każda sesja trwa 1,5 min, a czas mierzy sędzia.

Regulamin pochodzi z fragmentu komunikatu Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.