Facebook Google+ Twitter

Znamy zwycięzców XI Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Lo

W weekend 11-12 maja wyłoniono laureatów 11 już edycji Mistrzostw Polski w Grach Matematycznych i Logicznych. Zwycięzcy utworzą Reprezentację Polski, która w sierpniu wyjedzie na międzynarodowy turniej do Paryża.

 / Fot. Politechnika WrocławskaMistrzostwa w Grach Matematycznych i Logicznych to prestiżowy konkurs dla wszystkich osób zainteresowanych matematyką – począwszy od uczniów szkół podstawowych, na emerytach skończywszy. By wziąć udział w eliminacjach nie trzeba posiadać wykształcenia kierunkowego, ani być związanym zawodowo z matematyką - wystarczy pasjonować się Królową Nauk.
Konkurs ten stawia przede wszystkim na umiejętności logicznego myślenia i wyobraźni geometrycznej. Nie wymaga książkowej wiedzy z dziedziny matematyki, a jej zrozumienia. Matematyka otacza nas w codziennym życiu, dlatego jej dostrzeżenie i zrozumienie jest tak ważne. Tutaj każdy może spróbować swoich sił – mówi Piotr Tomczak z firmy Casio.
Konkurs składał się z 3 etapów. Najpierw drogą korespondencyjną rozstrzygnięto pierwszy z nich, a następnie przystąpiono do półfinału internetowego. Następnie w wielkim finale krajowym znalazło się łącznie 350 zawodników, podzielonych na 8 kategorii wiekowych. Zawodnicy w ciągu dwóch dni musieli zmierzyć się z serią złożonych zadań. Do ostatecznej punktacji, poza trafnością odpowiedzi, wliczany był również czas rozwiązania testów oraz współczynnik błędów.
Najlepszymi matematykami w Polsce zostali:
Uczniowie klasy III Szkoły Podstawowej i młodsi: Michał Jantarski z Kielc
Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej: Damian Dąbrowski ze Szczecina
Uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej: Piotr Filipiak ze Szczecina
Uczniowie gimnazjum: Szymon Stolarczyk z Ostrołęki
Uczniowie szkół ponadgimnazjalnych: Tomasz Skalski z Wrocławia
Studenci: Łukasz Kalinowski z Bydgoszczy
Dorośli (różnych profesji): Marcin Ornat z Zielonek
Osoby zawodowo zajmujące się matematyką i informatyką: Grzegorz Wiączkowski z Wrocławia
Z końcem sierpnia wyróżnione osoby zmierzą się w Paryżu z reprezentantami innych państw podczas XXVII Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych. Polskie drużyny biorą udział w światowych mistrzostwach od 1992 r. W ubiegłym roku zdobyli 7 medali, w tym 3 złote.
Organizatorami XI Mistrzostw Polski są: Wydział Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej i Oddział Wrocławski Polskiego Towarzystwa Matematycznego. Rolę Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego od wielu lat pełni doc. dr Janusz Górniak. Partnerami wydarzenia i fundatorami nagród są m.in. Ambasada Francji i firma Casio.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.