Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17909 miejsce

Znane logo miasta znaczy jego sukces?

Coraz częściej władze polskich miast decydują się na ogłoszenie konkursu otwartego na projekt nowego logo promocyjnego. Kilka dni temu śląscy dziennikarze i samorządowcy podobny ogłosili dla mieszkańców Górnego Śląska, przyszłego supermiasta.

jeden z moich projektów logo przyszłego miasta, który zgłosiłęm do konkursuCelem jest stworzenie nowego logo przyszłego supermiasta, jakie ma powstać z konurbacji Śląskiej za rok, dwa lata. Ostatecznie nazwa jeszcze nie jest znana.

Swoje propozycje mogą zgłaszać wszyscy. Zarówno profesjonalni graficy jak i zwykli ludzie, którym akurat do głowy przyjdzie jakiś ciekawy pomysł. W jury wybierającym trzy finałowe propozycje naturalnie znajdą się profesjonaliści, natomiast ostatecznego wyboru z pośród trzech najciekawszych projektów pokazanych na łamach lokalnych stron Gazety Wyborczej i w internecie, dokonają zwykli logo stolicymieszkańcy, głosując na jeden z nich, W dyskusji bierze udział rektor Śląskiej Akademii Sztuk Pięknych - Marian Oślizło, autor obecnego logo Katowic, który zaszokował wielu stwierdzeniem, że symbolem nowego miasta powinna być koza. Motyw odwołujący się bezpośrednio do przeszłości regionu, symbolizujący biedę z jaką przed wojną musieli sobie radzić Ślązacy. Zazwyczaj koza ratowała wiele rodzin od głodu. Tylko czy odwołanie do dalekiej przeszłości, a nie zaczerpnięcie motywu z przyszłości to dobre rozwiązanie?

obecne logo KatowicŚląsk wie czego chce. Logo pojawiać się będzie we wszystkich materiałach promocyjnych miasta. Konferencjach, prezentacjach, oficjalnych pismach, przeróżnych targach międzynarodowych itd. Chce wykreować nową, mocną markę, bo już za chwilę przejmie najprawdopodobniej pałeczkę największego miasta Polski po Warszawie. Warszawie, która swoje logo ma od niedawna. Przedstawia ono słynną syrenkę, pokazaną w kilku niechlujnych pociągnięciach akwarelą. W kwietniu 1996 r. ówczesny prezydent Marcin Święcicki wybrał również projekt maskotki Warszawy - gołębia z gitarą w czapce warszawskiej kapeli ulicznej. Jednak miejskim urzędnikom nie udało się znaleźć pieniędzy na uruchomienie produkcji maskotki. logo ŁodziAutor   projektu, miał nawet propozycje od przedsiębiorców zainteresowanych produkcją gadżetów z gołębiem, ale nie udało mu się odnaleźć w mieście nikogo, kto byłby odpowiedzialny za maskotkę i mógłby wydać zgodę na jej wytwarzanie. To się nazywa dbanie o politykę promocyjną.

Zdecydowanie bardziej nowatorskie wydają się logo Gdyni i Łodzi. Gdynia, jako jedno z pierwszych polskich miast, zdecydowała się na promocję nowego logotypu. Nałożyła się na to kampania logo wrocławia. Jedno z najstarszych i najlepiej rozpoznawalnychreklamowa na ulicach wielu polskich miast, kilka lat temu. Efekt murowany. Logo tego miasta należy do najbardziej znanych w Polsce. Łódź tymczasem kilka tygodni temu zaprezentowała logo, stworzone przy okazji ubiegania się miasta o status Europejskiego Miasta Kultury 2016. Symbol nowoczesny, zaskakujący, nowatorski.

Jak łatwo się domyślić, lider wśród miast skutecznie reklamujących się, Wrocław od dawna posiada jeden z pierwszych logotypów miejskich w Polsce. W 1996 roku został rozstrzygnięty konkurs na logo miasta. Autorem zwycięskiego projektu jest Paweł Pawlak, a znak logo Gdyniprezentuje sylwetkę wrocławskiego ratusza wpisaną w literę W, namalowaną barwami miasta.

Na napiętnowanie zasługuje fakt, że najsłynniejsze Polskie miasto – Kraków, nie posiada usystematyzowanego logo ani motywu przewodniego. Wynika to może z faktu iż chyba jednak miasto zagranicą reklamy nie potrzebuje.

logo LizbonyWarto jednak inwestować w tego typu przedsięwzięcia. Opiera się to nie tylko o wygodę, miłe uzupełnienie promocji ale nierzadko o prestiż i świadomość ludzką. Nowy Jork jest w umysłach wszystkich „Big apple” i właśnie jabłka, symbole miasta podtrzymują tą świadomość. Berlin ma niedźwiedzia, Lizbona - kotwicę, Rzym - wilczycę, a Kair - słońce.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Mocno kontrowersyjne logo Warszawy pojawiło się w 2005 roku; zostało ostro skrytykowane, bo ani ciekawe, ani tanie nie było! W dodatku w ogóle nie jest używane! Zresztą, to akurat dobrze :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

super temtyka :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 17.03.2007 14:32

Ciekawe, więc dla Autora plus. Szkoda tylko, że współczesne logo polskiego miasta ma tak mało wspólnego choćby z heraldyką itd. Emblematyka sportowa ma chyba z tym więcej wspólnego. Cóż, może ja staroświecki jestem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak. Fajne jest to że Gdynia stylizuje własne logo zgodnie z zamierzeniami. Np z okazji festiwalu filmów stworzyła takie "podlogo" Gdynia filmowa. Zamiast statku są taśmy filmowe. Wszystko w ramach wcześniejszego logotypu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Trzeba przyznać, że Gdynia świetnie sie wypromowała, nie tylko przez dobre inwestycje, ale przede wszystkim przez.....logo. Logo które jest nowoczesne, czytelne i wpadające w oko. Świetnie komponuje sie z opinią miasta nowoczesnego i energicznego. Na pytanie zadane w tytule artykułu, mogę śmiało odpowiedzieć TAK.

Życze innym miastom takich rozpoznawalnych znaków, które na pewno wypromują je nie tylko w Polsce.

Super prezentuje sie logo Wrocławia:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I te, które już są .... i te, które dopiero będą !
;-) ma się rozumieć trzymam kciuki za Twój projekt.
Mam nadzieje, ze będziesz częściej pisał o Śląsku ( tak jak wspomniałeś na forum) .
:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi tez sie Łódź bardzo podoba. A które Katowice? :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, + , bardzo interesujący materiał! Byłam osobiście bardzo zawiedziona wyborem logo, jakiego dokonał UM mojego rodzinnego miasteczka na Śląsku, z okazji 750 lecia jego fundacji. Nie wiem czy był rozpisany jakiś konkurs, ale rezultat uważam za chybiony,mało dynamiczny i wręcz infantylny... ale to kwestia gustu chyba?!
Z przedstawionych przez Ciebie propozycji bardzo podoba mi się logo Łodzi!
Katowice tez są niezłe...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Fajne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.