Facebook Google+ Twitter

Znani autorzy napiszą książkę. Zrobią to na... YouTubie

Zygmunt Miłoszewski, Katarzyna Bonda, Andrzej Saramonowicz wezmą udział w pisaniu powieści na YouTubie. "Mężczyźni zawsze rozśmieszali mnie do łez" - tak brzmi początek powieści, której pierwsze zdanie zaproponował wspomniany autor kryminałów, Zygmunt Miłoszewski. Pomysłodawczynią jest dziennikarka i pisarka Anna Dzie-wit-Meller, która prowadzi też literacki program telewizyjny.

 / Fot. aip- Pomysł weBook ma być całkowitą nowością. Chcę zaprezentować na YouTube ciekawszą stronę literatury - wyjaśnia Dziewit-Meller. Jej goście będą na żywo dopisywać kolejne fragmenty internetowej książki. Spotkanie będzie też okazją do rozmów o literaturze i książkowych nowościach. - Będzie interesująco, a momentami może się uda, żeby było dowcipnie. Pisanie pierwszej internetowej powieści to oryginalny eksperyment, który będzie stałą częścią naszego programu - dodaje.

Chociaż pomysł Anny Dziewit-Meller to pierwsza inicjatywa na taką skalę, tworzone w literackich wielokątach powieści to nie nowość. To również nie pierwsze przymiarki ludzi pióra w Polsce do wkroczenia w internet.

Dwa lata temu w sieci powstawała "Nieskończona opowieść". Był to cykl opowiadań, moderowanych przez profesjonalnych pisarzy, ale inspirowanych przez pisarzy amatorów i pasjonatów literatury. W projekcie brał udział Zygmunt Miłoszewski. Efektem było opowiadanie "Umrzeć przed śmiercią". Po tych doświadczeniach z chęcią zaangażował się w nowy internetowy projekt. - W ciężkich dla kultury czasach ciągle trafiają się nieustraszeni bojownicy, próbujący ocalić sztukę rozmawiania o literaturze - mówi o inicjatywie autor "Ziarna prawdy" i "Uwikłania".

W pisaniu "Nieskończonej opowieści" wzięli udział również Gaja Grzegorzewska czy Jacek Dukaj. Tak powstał "Osobliwiec" Grzegorzewskiej oraz opowiadanie Dukaja pod tytułem "rewolucja.exe". Sam Dukaj, zdobywca Europejskiej Nagrody Literackiej za powieść "Lód", ostatnio zupełnie zrezygnował z papierowej publikacji i swoją "Starość aksolotla" wydał wyłącznie w formie elektronicznej. Nie był to zwykły e-book, a połączenie tekstu z grafikami autorstwa studia, które zrealizowało sławną "Katedrę" Tomka Bagińskiego.

Do książki dołączono nawet projekty figur, które można wydrukować w technologii trójwymiarowej. Dukaj podtrzymuje, że e-book to jedynie forma przejściowa. Autor wybiega w przyszłość, wierząc że wkrótce czytelnik historii o Nowym Jorku będzie za pomocą dostępnych aplikacji wędrować Piątą Aleją... Tak daleko w przyszłość program Dziewit-Meller wybiegać nie zamierza, co widać po dwóch udostępnionych odcinkach: z Miłoszewskim oraz Karoliną Korwin-Piotrowską.
Już wiadomo, że w następnych odsłonach mają się pojawić m.in. Ilona Łepkowska, Agnieszka Więdłocha, Marcin Meller, Andrzej Saramonowicz oraz Katarzyna Bonda. Kolejne odcinki programu będą pojawiać się w sieci co tydzień, a kręcone będą w warszawskiej restauracji "Przepis". Powstawanie literackiego kolażu można śledzić w serwisie YouTube na kanale weBook.

Monika Jagiełło (aip)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Próba pogodzenia epoki słowa z epoką obrazu

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.