Facebook Google+ Twitter

Znani migają się w Łodzi

Muniek Staszczyk, Ani Mru-Mru, Włodzimierz i Maciej Zientarscy już to zrobili. W kolejce są Artur Barciś, Olga Bończyk, Kabaret Moralnego Niepokoju, Michał Wiśniewski i inni. Co ich łączy? Chcą migać, nie mylić z wymigać ;-)

Logo akcji Jest w Łodzi takie miejsce gdzie każda osoba niezależnie od koloru skóry, orientacji seksualnej, sprawności fizycznej i psychicznej, bądź wyznawanej religii może poczuć się dobrze. Nie będzie wyśmiewana, wytykana palcami, źle obsłużona...


Lokal „Dwie Dłonie” został założony cztery lata temu przez niesłyszące małżeństwo Anię i Radka Olaków. To pierwsze w Polsce miejsce gdzie cała obsługa zna język migowy.

Ludzie niesłyszący są wyśmiewani na ulicach, wywołują irytację w sklepie, ponieważ wstrzymują kolejkę lub, padają ofiarami oszustów. No bo jak nie mówiąc „powiedzieć”, że zamawiało się inną potrawę lub jak wytłumaczyć, że kelner źle wydał resztę?

Niesłyszącemu załatwić ważne sprawy urzędowe jest niezwykle trudno. Jak to wytłumaczyć urzędnikowi? Jak wypełnić urzędowe dokumenty? Bez pomocy tłumacza niesłyszący mogą nie dać sobie rady.

Dlatego powstał lokal „Dwie Dłonie”.

Muniek Staszczyk miga Niestety, wielu wciąż pyta „czy tam gra jakaś muzyka?”, „czy muszę umieć migać, by zamówić piwo?” itp. Postanowiłem zaprosić do lokalu znaną osobę, by zerwać z etykietką „pubu dla głuchych”.

Pierwszy odpowiedział Muniek Staszczyk, który wpadł do lokalu dokładnie 28 kwietnia w tym roku. Podczas spotkania nasz gość zamigał „T.LOVE”. W ten sposób zaczęła się akcja „Cała Polska miga”.

Namawiam w niej znane osoby do zamigania słowa lub zwrotu. Ma to zachęcić do nauki tego języka lub choć kilku zwrotów. Liczę na to, że jeśli ktoś zobaczy jak miga jego ulubiony aktor to sam podejmie próbę nauki.

Michał Wójcik z Kabaretu Ani Mru-Mru miga

Do tej akcji przyłączyli się już...

* Kabaret Ani Mru-Mru, którzy zamigali to co dla nich ważne,

* Włodzimierz i Maciej Zientarscy, znani prezenterzy telewizyjni programów o samochodach.

Rozmawiam z różnymi gwiazdami o przyłączeniu się do akcji. Chęć udziału w akcji potwierdzili już:

* Olga Bończyk: „Jestem niezmiernie mile zaskoczona takim projektem. Myślę że jest genialnym i prostym sposobem by zbliżyć oba światy tak, by nie budziły w sobie lęku. Z radością przyłączę się do akcji”.

* Artur Barciś na pytanie, czy weźmie udział w akcji, odpowiedział: „Bardzo chętnie. Wspaniały pomysł, wspaniała akcja”.

* Wojciech Orszulak, menedżer Kabaretu Moralnego Niepokoju potwierdził chęć uczestnictwa w akcji „Z całą pewnością chętnie pomigamy”.

* Anna Wiśniewska, żona Michała wysłała maila (jeszcze przed urodzeniem córeczki) z informacją, że Michał „bardzo chętnie odwiedzi nasze magiczne miejsce” oraz pogratulowała „pomysłu na lokal, który pewnie stanie się miejscem niesamowitych spotkań ciekawych świata i siebie ludzi”.

Kilka dni temu udzieliłem wywiadu Elikowi Plichcie, który prowadzi w niemieckim radiu polskojęzyczną audycje. Próbowaliśmy dokonać rzeczy niemożliwej, nauczyć migać słuchaczy radia… Mam nadzieję, że nam się to udało. Naprawdę warto to robić, bo niesłyszących ogromnie cieszą podejmowane próby migania. Zawsze bardzo chętnie i cierpliwie pomagają w nauce.

Pamiętajmy, że osoby niepełnosprawne nie wymagają litości, tylko traktowania ich na takim poziomie na jakim traktujemy siebie. Jeśli chcesz nauczyć się "mówić" w języku migowym, możesz poćwiczyć na naszej nazwie. Zobacz jak miga się Wiadomości24.pl!

Więcej na stronie: www.dwiedlonie.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

. .. ... .... ..... ...... itd. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie ma polskiego słowa *extra*. Niezależnie od tego, czy mamy na myśli wysyłanie towarów (eksport), czy nieczynny port (dawniej ex-port), to obecnie piszemy *eksport* (w obu przypadkach). To niby - co to jest *extra lokal*?

Komentarz został ukrytyrozwiń

(ekstra - tak, ale nie extra - o to mi chodziło)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ależ Panie emgieka - ekstra (ks=x) z rzeczownikami pisujemy łącznie, zatem ekstratekst itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Extra lokal, extra akcja, extra tekst. Duży Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem, czy to przypadek, ale najczęściej wymienianym miastem na tym Forum i innych (np. Onet) jest Łódź. Nie żebym zazdrościł, bo przecież nie zawsze w najlepszym kontekście, ale Gdynia a nawet Warszawa jest za Łodzią. Gdynia jest mniejsza to jeszcze rozumiem, ale Wawa? I Częstochowa często jest na tapecie, może Kraków. Inne miasta sporadycznie.
No dobrze - to zazdrość!

Komentarz został ukrytyrozwiń

No bez przesady. Wielokrotnie tam byłem, bo pizza świetna i jakoś nie miałem z niczym problemów, migać nie musiałem i palcem pokazywać też nie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

dzięki, a co myślicie o akcji? I jak się podoba mój debiutancki artykulik?

Komentarz został ukrytyrozwiń

byłem tam raz na pizzy i miałem problem z zamówieniem drinka, ale się uśmiechnąłem pokazałem w końcu palcem i wszystko zakończyło się bardzo dobrze... i nauczyłem się migać dziękuję :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co powiedzieć? Świetny pomysł z tym lokalem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.