Facebook Google+ Twitter

Znany poeta Zygmunt Dmochowski kończy w środę 81 lat!

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-01-10 11:53

Znany poeta, pisarz Zygmunt Dmochowski, w środę 81 lat. Urodził się w Ciechocinku 10 stycznia 1931 roku. Pochodzi z zasiedziałego kujawskiego rodu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim.

Zygmunt Dmochowski / Fot. Karol SzmagalskiDebiutował w 1952 roku w gazecie studenckiej. Do poezji przeszedł z rzeźby, gdzie odnosił wiele sukcesów. Dmochowski rozpoczął romans z literaturą po sześćdziesiątce. Całe pracowite życie poświęcił oświacie, działając jako: nauczyciel, kierownik zakładu wychowawczego, wizytatora. Od debiutu książkowego w 1993 roku (pierwsze wiersze wydrukował w 1952 w prasie studenckiej) opublikował kilkanaście książek. Debiut zrecenzował wówczas Harry Duda. Już wtedy zauważył, że Zygmunt Dmochowski pisze własnym niepowtarzalnym stylem, że jest poetą dwóch prastarych regionów Kujaw i Opolszczyzny, miłośnikiem ich języka, eksponującym poprzez ten język największe walory obydwu regionów.

Krytyk, Zbigniew Ostrowski, wyraził swój podziw dla poety, recenzując „Potargane Anioły" oraz „Żarna i ziarna": „Poezja Dmochowskiego nie szuka ujścia w awangardowych technikach pisarskich, bo i po co? Znakomicie realizuje się w wierszu stroficznym, rymowanym głębokim rymem, od czasu do czasu uciekającym do echa wyrazów; wierszu nielicznym na tyle, że aż prosi się targnąć strunę gitary i wyśpiewać strofy poety znad Odry.

Wiersze Zygmunta Dmochowskiego drukowały pisma pierwszego obiegu o zasięgu ogólnopolskim, m.in. "Wiadomości Kulturalne", "Śląsk", "Metafora", "Przegląd Artystyczno-Literacki", "Pomorze", "Literacka Polska", "Kalendarz Opolski", "Almanach-Opolanin", "Poezja" oraz periodyki czeskie i polskie. Jego dzieła znalazły się też w wielu antologiach i almanachach artystycznych.

Wśród wielu utworach nawiązuje do okresu jego życia i pracy w Radziejowie. W 1966 roku przeniósł się do Opola, gdzie był nauczycielem, wizytatorem i kierownikiem zakładu szkoleniowego.

Zygmunt jest związany ze swoją „małą ojczyzną”. Pisząc do mnie tak o tym mówi: „Moja mala ojczyzna wiąże się ściśle z miejscem mojego dzieciństwa, z zakorzenieniem w tym miejscu i z pierwszą pamięcią o nim. Człowiek rodzi się w jednym miejscu, chociaż potem w wielu miejscach żyje. I to pierwsze, jedyne miejsce z nim związane pojmuję, jako Małą Ojczyznę. Dla Ślązaków, wśród których żyję, jest ona Heimatem bądź ojcowizną. Moja Mała Ojczyzna to: najpierw kujawska dolina Wisły z Ciechocinkiem, w którym się urodziłem i wychowałem; potem całe Kujawy Białe (piaszczyste) z Nieszawą, Włocławkiem i Kowalem; następnie Kujawy Czarne (pszenno-buraczane) z Radziejowem, Brześciem, Płowcami i Kruszwicą; wreszcie Kujawy Nadnoteckie z Inowrocławiem, Żninem i Pakością".

Poeta jest Kujawiakiem i z tym regionem jest wciąż silnie związany. Wątki kujawskie są obecne w całej jego twórczości. Pozostaje członkiem kujawskich stowarzyszeń naukowych i kulturalnych, twórców i animatorów Kultury, w tym Włocławskiego Towarzystwa Naukowego we Włocławku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Janusz Amerski
  • Janusz Amerski
  • 12.01.2012 21:48

Doskonale pamiętam Pana Dmochowskiego, chociaż uczył naszą klasę bardzo krótko,zastępując niekiedy innego nauczyciela. Oczywiście, chodzi o język polski. Pozdrawiam i życzę dalszej wspaniałej twórczości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.