Facebook Google+ Twitter

Znasz bliźniaki? Zaproponuj im zgłoszenie do Rejestru Bliźniąt!

Współautorzy: Magdalena Wróbel

Jacy oni są do siebie podobni! Czy to Ola czy Ala? Bliźniacy całe życie spotykają się z tymi pytaniami. Stowarzyszenie na rzecz bliźniąt "Podwójny uśmiech" prowadzi Polski Rejestr Bliźniąt.

Na świecie mamy różne rejestry bliźniąt, np. Szwedzki Rejestr Bliźniąt zawiera 172 tys. par bliźniąt urodzonych od 1886 roku, powstał w latach 60-tych XX wieku w Instytucie Karolińskim w Sztokholmie; Duński Rejestr Bliźniąt - jeden z najstarszych rejestrów na świecie, zapoczątkowany w 1954 roku, zawiera dane 65 tys. par bliźniąt urodzonych między 1870 a 1996 rokiem. Dzięki nim można obserwować różne zmiany genetyczne i wpływ środowiska na człowieka.

W Polsce rejestr bliźniąt prowadzi stowarzyszenie "Podwójny uśmiech", a formularz zgłoszeniowy znajduje się tutaj (Rejestr Polskich Bliźniąt, zgłoszony do Giodo)

Na stronie internetowej stowarzyszenia czytamy "Dane zbierane w Rejestrze będą wykorzystywane przy pracach nad poradnikiem dla rodziców bliźniąt. Informacje te są również zbierane na potrzeby ICGZ UW (Interdyscyplinarnego Centrum Genetyki Zachowania Uniwersytetu Warszawskiego), a także agencji reklamowych i medialnych, poszukujących często kontaktu z bliźniętami. Agencjom reklamowym i mediom przekazujemy tylko dane kontaktowe (adres email/numer telefonu) za zgodą osób wypełniających formularz".

W naszym kraju po raz pierwszy rejestr bliźniąt i ciąż wielopłodowych rozpoczęto prowadzić w 1998 roku podczas organizacji Festiwalu Bliźniąt w Szczecinie. Udało się wtedy zgromadzić 1100 par bliźniąt. W maju 2009 roku Rejestr liczył 1800 par bliźniąt.

- Więcej jest maluchów, osób dorosłych mamy niewiele. - powiedziała nam Joanna Tkacz, Członek Zarządu, mama bliźniaków.

Źródło informacji : http://blizniaki.net/
Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Jak zwykle dziewczyny zaskakują, bo bynajmiej ja nie słyszałam o takim stowarzyszeniu. Ale skoro jest to warto się zapisać, kto wie może nawiążecie kontakt z innymi liźniakami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.