Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24413 miejsce

Znasz-li te zwyczaje, tradycje, obrzędy? (recenzja)

Jakże często uczestniczymy w jakichś obrzędach, z jaką pieczołowitością kultywujemy tradycje, nie zawsze wiedząc, co one oznaczają, skąd biorą swój rodowód. Ten stan świadomości może zmienić przewodnik pióra Urszuli Janickiej - Krzywdy.

Okładkę książki zaprojektował Andrzej Sochacki. / Fot. www.wydawnictwowam.plUrszula Janicka - Krzywda to, jak informuje w notce wydawniczej krakowskie Wydawnictwo WAM, doktor nauk humanistycznych, etnografka, folklorystka, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Wiele jej wcześniejszych rozpraw naukowych i badawczych było poświęconych kulturze ludowej Karpat, ze szczególnym uwzględnieniem kultury duchowej. Echa naukowych zainteresowań Janickiej - Krzywdy odnaleźć można w książce "Zwyczaje, tradycje, obrzędy", której pierwsze wydanie trafiło niedawno do księgarń.

Rzeczona książka to trzystustronicowy zbiór artykułów i esejów opowiadających o polskiej tradycji kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem zwyczajów, obyczajów, tradycji i obrzędów spotykanych na terenie naszego kraju w różnym okresie jego dziejów i w określonym regionie. Autorka z dużym znawstwem tematu opisuje te elementy życia duchowego Polaków odwołując się do chrześcijańskich korzeni poszczególnych zwyczajów czy tradycji. Jednocześnie robi to w sposób popularnonaukowy, a zatem przystępny dla każdego czytelnika, bez względu na jego wiek i poziom wykształcenia - niektóre z jej opowieści (np. o rosie) można z powodzeniem czytać małym dzieciom jako wielce kształcącą i interesującą baśń. Wszelkie informacje podawane przez Urszulę Janicką - Krzywdę poparte są tekstami źródłowymi, których wykaz (dla szczególnie zainteresowanych tematem) podany jest na końcu książki.

Ale i ci bez specjalnego zacięcia etnograficznego znajdą w "Zwyczajach, tradycjach, obrzędach" mnóstwo zajmujących historii wyjaśniających, skąd biorą się pewne zachowania ludzi (ot choćby obrywanie gałązek drzewek, którymi przystrajane są ołtarze w procesji Bożego Ciała) i przesądy aktualne do dziś (np. nieodmawianie zostania rodzicem chrzestnym dziecka). Prezentowane przez autorkę tradycje nie dotyczą bynajmniej spraw związanych z religijnym aspektem życia człowieka, ale także tych, które towarzyszą mu w codziennym bycie i pracy; dotyczą na przykład narodzin, wesela, umierania, wypasu owiec, pracy w polu i gospodarstwie. Interesujące są te fragmenty książki, w których Urszula Janicka - Krzywda przedstawia więzi ludzi z przyrodą przejawiających się w wierze w nadprzyrodzone możliwości określonych zjawisk atmosferycznych (burz, wiatr), żywiołów (ogień, woda), roślin (lipa, jodła, jabłoń) i wszechświata (słońce, księżyc, gwiazdy). Ciekawie wyjaśnia autorka symbolikę przedmiotów, którymi posługuje się człowiek (np. świeca, pierścień) i obiektów topograficznych, takich jak kapliczki i krzyże przydrożne oraz cmentarne rośliny. Tych elementów kultury duchowej przedstawianych przez autorkę jest bardzo dużo i nie sposób ich wszystkich wymienić w jednej recenzji. Warto je poznać osobiście sięgając po omawianą książkę, bo jej zawartość merytoryczna jest imponująca.

Jedynym mankamentem "Zwyczajów, tradycji, obrzędów" Urszuli Janickiej - Krzywdy jest to, że autorka powtarza dwu - a nawet trzykrotnie pewne informacje (na przykład dotyczące Bożego Ciała, "Chodzenia z Dorotą" czy podłaźników) w różnych rozdziałach, co wywołuje złudzenie czytelniczego deja vu. Do poprawienia w kolejnym wydaniu są też nieliczne błędy językowe i graficzne.

Urszula Janicka - Krzywda, Zwyczaje, tradycje, obrzędy
Wydawnictwo WAM
Kraków 2013

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Gratulacje za wnikliwość. To taka mała przestroga dla wszystkich piszących. Warto sprawdzać dokładnie wszystko co się wykreowało, detal po detalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Generalnie to bardzo pożyteczna książka. Wiele można się dowiedzieć o zamierzchłych tradycjach kultywowanych dzisiaj. Powinna się znaleźć ta pozycja w każdej bibliotece, także w tych szkolnych książnicach. Dziękuję za miłe słowa o recenzji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękuje za tak ciekawą recenzję. To musi być bardzo ciekawa książka, wszystko co wiąże się z zachowaniami kulturowymi ma związek z tradycją.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Książka niezwykle potrzebna! Dziękuję za wiadomość o tej publikacji. Myślę, że zainteresuje każdego. Warto wiedzieć, w jakich kulturowych warunkach żyjemy! Ogromnie jestem ciekawa objaśnień wielu tradycyjnych zachowań, z jakich często nawet ludzie nie zdają sobie sprawę, że nalezą do części zachowań symbolicznych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Poza tym, zauważyłam, że zawsze w tych relacjach zawarty jest Pana osobisty stosunek do opisywanego wydarzenia. Jest to bardzo imponujące i niezwykle odróżnia je od chłodno przepisywanych newsów. Ich mamy aż nadto:( Gratuluję Panie Krzysztofie !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Krzysztofie,myślę, że w tej książce każdy może znaleźć coś dla siebie. Co tu kryć - mnie zaciekawił fragment opisujący więzi ludzi z przyrodą - jak Pan pisze: "przejawiających się w wierze w nadprzyrodzone możliwości określonych zjawisk atmosferycznych (burz, wiatr), żywiołów (ogień, woda), roślin (lipa, jodła, jabłoń) i wszechświata (słońce, księżyc, gwiazdy).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.