Facebook Google+ Twitter

Znicze na grobach radzieckich w Lubuskiem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-24 11:45

Z okazji 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej, na cmentarzach żołnierzy radzieckich w całej Polsce zapłonęły znicze. Składano również wiązanki kwiatów.

Fiedor Radionowicz Szielkoszitow / Fot. Roland SemikNie obyło się bez incydentów, np. w Gdańsku, gdzie Romuald Koperski próbował wyrwać transparent z rąk protestujących przeciwko oddawaniu hołdu żołnierzom radzieckim.

Znicze zapłonęły także na ziemi lubuskiej, w tym na cmentarzu żołnierzu radzieckich w Cybince, największym tego typu cmentarzu w regionie. Inne nekropolie radzieckie w Lubuskiem mieszczą się m.in. Kostrzynie, Krośnie Odrzańskim oraz w Rzepinie.

Na zdjęciu: medalion z nagrobka Fiedora Radionowicza Szielkoszitowa, pochowanego na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Cybince...

Autor: Roland Semik
Tekst pierwotnie opublikowany na stronie Gazetawirtualna.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Nie wiem, jak dzisiaj wygląda cmentarz w Cybince, gdy byłam tam przed dwoma laty, było tak - http://www.gazetalubuska.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20080807/TURYSTYKA04/134206738

Komentarz został ukrytyrozwiń

Może już kiedyś wspominałem opowieści Matki i Ojca. Mówili, że przy forsowaniu Narwi Rosjanie co jakiś czas podrywali się do ataku okrzykami "hura", bez względu na porę dnia i nocy. Po przejściu frontu w rowach przeciwczołgowych pełno było ciał żołnierzy. Zrobiło na mnie to ogromne wrażenie. Nie mogłem sobie wyobrazić, jak człowiek jeden może zabić drugiego człowieka. Dlaczego ludzie się zabijają? - Zadawałem sobie pytanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Muszę uściślić moją wypowiedź ponieważ jest niedokładna. Otóż zginęło 100 000 (słownie: sto tysięcy żołnierzy radzieckich podczas forsowania Odry w Kostrzyniu a więc odcinek nie był taki długi. Wywiad niemiecki przechwycił informację o przygotowaniu artyleryjskim, przygotowującym do forsowania Odry. Niemcy wycofali na zachód sprzęt i ludzi do 5 km a po przygotowaniu artyleryjskim wrócili na to samo miejsce, bo każdy żołnierz wiedział gdzie stał. Jak wrócili to Rosjanie byli już na wodzie a jak było w ich zwyczaju o odwrocie nie mogło być mowy, bo Stalin rozprawiłby się z wyższymi oficerami.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wszystkim, którzy zginęli walcząc z hitlerowskimi Niemcami należy się poszanowanie. Zawsze zapalam świeczkę na cmentarzu żołnierskim, tak polskim jak i rosyjskim w święto Zmarłych w mojej terminologii - na Wszystkich Świętych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny gest wielu rozsądnie myślących ludzi.5* Poprawiono ze względu na błąd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na spotkaniu generałów emitowanym w TV niemieckim, którzy walczyli przeciwko sobie na odcinku Kostrzyń - Cedynia ujawniono straty żołnierzy po stronie rosyjskiej w ilości 100 000 (słownie: sto tysięcy żołnierzy). W Cedyni forsowali Polacy i zdobyli przyczółek a zginęło ok. 2600 żołnierzy polskich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.