Facebook Google+ Twitter

Znicze płoną na polskich grobach nawet w Chinach

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-01 17:12

W Dzień Wszystkich Świętych znicze zapłonęły także na grobach Polaków pochowanych na cmentarzach w Państwie Środka. Polscy dyplomaci odwiedzili polskie groby na największej pekińskiej nekropolii Babaoshan oraz cmentarz w Harbinie.

W położonym na północy Chin Harbinie, do końca lat 40. ubiegłego wieku mieszkało kilka tysięcy Polaków. Na harbińskich cmentarzach, które zlokalizowane były w obrębie miasta, znajdowało się wiele polskich grobów. W okresie Rewolucji Kulturalnej cmentarze przeniesiono jednak daleko poza Harbin.

Konsul RP w Pekinie Janusz Tatera, który od roku stara się o przywrócenie polskim nagrobkom dawnej świetności, podkreśla, że w Chinach nie zachowały się żadne dane, dotyczące liczby Polaków pochowanych na harbińskiej nekropolii. Obecnie w Harbinie zlokalizowano 9 polskich grobów oraz jedną mogiłę zbiorową, do której przeniesiono szczątki Polaków z cmentarzy zdewastowanych w czasie Rewolucji Kulturalnej.

W okresie świetności "polskiego Harbinu", w mieście działały dwie polskie parafie, organizacja "Gospoda Polska" oraz konsulat.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.