Facebook Google+ Twitter

Znicze w miejscu katastrofy Żubra

Znicze kwiaty i wieńce składane są na grobach nam bliskich tych co odeszli. Organizacje lotnicze czynią to na grobach swych kolegów lub tych znanych co odeszli przedwcześnie.

Zapalenie zniczy w barwach narodowych na pomniku w Michałowicach. / Fot. Roman WoźniakW dniu 7 listopada 1936 r. prototyp PZL-30BII „Żubr” uległ katastrofie w miejscowości Michałowice nieopodal Okęcia, na skutek złamania skrzydła i wyrwania się silnika z częścią skrzydła. Załoga wraz ze znajdującą się na pokładzie delegacją lotnictwa rumuńskiego poniosła śmierć. W katastrofie zginęli: pilot Jerzy Rzewnicki, tech. Jerzy Szrajer oraz dwóch oficerów rumuńskiej misji wojskowej: pilot Mihail Fontazi i Roman Popescu. Katastrofa spowodowała rezygnację Rumunii z zamiaru zakupu samolotu.
W miejscu katastrofy w Michałowicach na skrzyżowaniu ul. Rumuńskiej i ul. Lotniczej, Rumuni wystawili ten nietypowy dla naszych okolic pomnik. Znacznie zniszczony pomnik został odnowiony przez władze gminy i powtórnie uroczyście odsłonięty 7 listopada 2011 roku.Pomnik poległych lotników polskich i rumuńskich w Michałowicach koło Warszawy / Fot. Roman Woźniak
Przed świętem Wszystkich Świętych - Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa na grobach lotniczych Warszawy i okolic zapala znicz i stawia „Dowód Pamięci”. Ten mały kartonik jest symbolem ale też znakiem o tym, iż lotnicy pamiętają o swych kolegach poprzednikach. Jest też informacją dla młodszych pokoleń byśmy pamiętali o wszystkich tych co odeszli. Choć lotnicy z Michałowic spoczywają na cmentarzach w Warszawie i Bukareszcie jednak na miejscu tej katastrofy także zapalamy znicze. W tym roku stawiając znicze wpadłem na pomysł by były w kolorach flag poległych tu lotników.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.