Facebook Google+ Twitter

Zniesiono embargo na technologie atomowe dla Indii

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-09-06 20:08

Delegaci 45 państw Międzynarodowej Grupy Kontrolującej Handel Materiałami Rozszczepialnymi postanowili znieść embargo na dostawy technologii jądrowych do Indii. Embargo obowiązywało od roku 1974, kiedy Indie rozpoczęły próby z bronią jądrową, odmawiając zarazem podpisania Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej (NPT).

Delegaci kierowali się decyzją podjętą 8 sierpnia przez Radę Gubernatorów Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Wiedniu. Umożliwiła ona Indiom w zamian za międzynarodową kontrolę części indyjskich reaktorów dostęp do zagranicznych technologii jądrowych.

Precedens polega jednak na tym, że Indie nigdy nie podpisały Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Jądrowej, a mimo to otrzymają dostęp do międzynarodowego rynku z nuklearnymi technologiami. Według nieoficjalnych informacji po dwudniowych niezwykle trudnych negocjacjach Austria wymogła na Delhi zobowiązanie, że Indie podpiszą Traktat. Oburzenia nie tai rząd w Pakistanie, który również posiada bron jądrową i nie jest sygnatariuszem Traktatu o Nierozprzestrzenianiu Broni Nuklearnej.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.