Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

17172 miejsce

"Zniewolona" - Barbara Faron

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-02-14 22:31

„Zniewolona” to powieść obyczajowa z wyraźnym wątkiem romansowym i psychologicznym.

 / Fot. okładkaAkcja utworu rozgrywa się w XIX-wiecznej scenerii, oddanej w opisach z fotograficzną plastycznością. Narratorem powieści jest kaleka, który ani razu nie zdradza Czytelnikowi swojego imienia. On to, powodowany natarczywym przeczuciem własnej śmierci, próbuje dokonać rozliczenia z przeszłością, przenosi się myślami w świat własnego dzieciństwa i opisuje, w jaki sposób dociekał zagadki swojego pochodzenia.

W istocie jednak owa wędrówka po krainie wspomnień okazuje się pretekstem do ukazania losów rozpieszczonej, nieco egoistycznej i zupełnie nieprzystosowanej do rzeczywistości Jadwigi, która podejmuje naiwną walkę z siłą konwenansów. Pochodząca z arystokratycznej rodziny Jadwiga, żyjąca w świecie iluzji i romantycznych mrzonek, w jednej chwili dowiaduje się, że cały jej majątek został przejęty przez hrabiego Romanowicza, którego powszechnie uznano za zdrajcę i rosyjskiego kolaboranta. Na dodatek człowiek ten jest w Jadwidze szaleńczo zakochany… Kobieta zostaje zmuszona do poślubienia hrabiego i chociaż ten, pełen szczerego uczucia dla niej, otacza ją opieką i niebywałym luksusem, Jadwiga czuje się nieszczęśliwa. Zrazu pełna temperamentu, niekwestionowana gwiazda paryskich salonów, gaśnie powoli w prowincjonalnym dworze. Zamknięta w złotej klatce, szuka schronienia w świecie iluzji i romantycznych wspomnień o młodzieńczym kochanku.

Fabuła powieści, językowe zabiegi stylizacyjne, zabawy konwencjami literackimi pośrednio posłużyły Autorce do obalenia mitu romantycznej miłości oraz mitu powstania listopadowego. Faron prowadzi dyskusję z patosem i spuścizną narodowej tradycji, stara się w obiektywny sposób rozliczyć powstanie listopadowe, nie ugina się pod ciężarem gatunkowym tego wydarzenia, gloryfikowanego w polskiej kulturze jako symbol patriotyzmu i miłości do ojczyzny. Pokazuje, że miało ono swoje niezwykle negatywne strony, a może nawet było pomyłką… Opierając się na licznych źródłach i literaturze przedmiotu, odtwarza prawdziwe nastroje społeczne tamtego okresu, starając się wyważyć swój literacki osąd między prawdziwością wydarzeń, a przekazem utrwalonym w dziełach polskich mistrzów romantyzmu.

Czytelnik odnajdzie w „Zniewolonej” wiele nawiązań do historii, literatury, tradycji oraz kultury materialnej. Jednak przede wszystkim odnajdzie lekturę o niezwykłej wartości literackiej, doskonale skonstruowaną powieść światowego formatu, która swoim pozornym anachronizmem przywraca niezwykłą świeżość polskiej powieści współczesnej.

Szczegóły:
* Rodzaj literatury: Beletrystyka
* Wydawca: Novae Res, Gdynia 2008
* Wydanie: Pierwsze
* Liczba stron: 392
* ISBN: 978-83-61194-12-5
* Nośnik: PDF

Nadesłała: Anna Michałek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.