Facebook Google+ Twitter

"Zniewolony umysł" w Operze Narodowej. Recenzja baletu

"Zniewolony umysł" w Operze Narodowej to opowieść o ciemnym świecie, w którym panuje przemoc fizyczna, a jednostki poddawane są "praniu mózgu". Inspiracją do tego widowiska był esej Miłosza.

Robert Bondara zdecydował się zmierzyć z trudnym tematem totalitaryzmu. W eseju Miłosza możemy przyjrzeć się postawie człowieka wobec stalinizmu. Autor "Zaklętego umysłu" wykreował alegoryczne portrety, żeby pokazać dylematy etyczne. Miłosz przedstawił środowisko, które znał najlepiej. Pod pseudonimami kryli się pisarze: Alfa (Jerzy Andrzejewski), Beta (Tadeusz Borowski), Gamma (Jerzy Putrament), Delta (Konstanty Ildefons Gałczyński). Ze względu na treść, esej ten ma charakter filozoficzno-polityczny, gdyż pojawia się w nim krytyka marksizmu i determinizmu historycznego Hegla.

Przedstawienie takiej tematyki za pomocą baletu wymagało idealnego zgrania tańca, muzyki i świateł, co można było zaobserwować na scenie Opery Narodowej. Wszystkie te elementy pozwoliły Bondarze wykreować ciemną krainę, w której jednostki poddawane są praniu mózgu, tyrani bezwzględnie dochodzą do władzy i nikt nie może sprzeciwić się manifestacji ich siły.

Wszystkie postaci w jego spektaklu dotknięte są piętnem zniewolenia. W relacji kobiety i mężczyzny uczucie jest skażone siłą, która mocno ciąży. Przyglądamy się elementom przemocy. Na szczycie trójkątnego podestu staje mężczyzna, a wszyscy przechodzą obok niego, schylając się po jego ręką, która dotyka ich głowy. Pojawiają się też sceny walki. Symbolicznym przedmiotem władzy jest czarna koszula. Ten, który ją zdobywa, staje dumnie i rozgląda się wokół jako władca.

Na scenie dominowała szarość. Przełamywały ją projekcje multimedialne, które wywoływały spore wrażenie. Głównym punktem dekoracji był ogromny podest w formie powalonej piramidy, po którym niczym po pagórku wspinały się postacie w pierwszych scenach.

W widowisku pojawiło się wiele scen, które zapadają w pamięć. Zwłaszcza dłonie wystające z muru, które oplatały ze wszystkich stron mężczyznę oraz tancerze splątani siecią.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.