Facebook Google+ Twitter

Znikające ciała, marsjańska sekta, a w pobliżu koniec świata

"Gra w pochowanego" to debiut literacki Przemysława Borkowskiego - twórcy kabaretowego znanego z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Czego możemy się spodziewać po jego książce?

 / Fot. Okładka"Gra w pochowanego" ukazała się nakładem Fabryki Słów we wrześniu 2009 roku. Powieść napisał Przemysław Borkowski - twórca kabaretowy znany z Kabaretu Moralnego Niepokoju. Książka opowiada historię policjanta Franka Quetzalcoatla Jamesa, który w Eurocity prowadzi trudną sprawę kryminalną. W Eurocity bowiem dochodzi do morderstw, ale ciała zawsze znikają z miejsca zbrodni. Trop prowadzi go i jego partnerkę Nataszę, do bardzo dobrze zorganizowanej sekty mającej rzekomo kontakty z "braćmi z kosmosu". Im bardziej zagłębia się w struktury nielegalnej organizacji, tym bardziej zaczyna przerażać go plan, jaki sekta przygotowała dla nieświadomej ludzkości...

Debiut literacki Borkowskiego jest debiutem niezwykle udanym. Autor napisał książkę, którą lekko się czyta. Powieść podzielona jest na kilkanaście dość krótkich rozdziałów. Natrafiamy w niej na czarny humor, czasami elementy akcji, a nawet zdarzają się fragmenty czystego science - fiction; w końcu akcja toczy się w przyszłości w wielkim mieście Eurocity, a podróże i stacjonowanie na Marsie są dla ludzi czymś normalnym.

W "Grze w pochowanego" często pojawiają się fragmenty filozoficzne - autor doskonale buduje portret psychologiczny przywódcy sekty - typowego guru, który swoimi monologami potrafi omamić nawet najbardziej trzeźwo myślącego człowieka. Widać, że Borkowski odrobił dobrze pracę domową, przeanalizował istniejącą od jakiegoś czasu dość eksperymentalną teorię strun oraz rzeczywistości składającej się z 10 wymiarów. Na ich podstawie, połączonej z wnikliwą analizą rzeczywistości oraz kondycji współczesnego człowieka zbudował naprawdę intrygujące teorie wygłaszane przez guru sekty "kosmicznych braci". Książka oczywiście nie jest pozbawiona humoru, lecz pierwiastek filozoficzny czasami sprawia, że czytelnik zapomina, że ma do czynienia z dziełem literackim napisanym przez artystę kabaretowego.

"Grę w pochowanego" polecam z czystym sumieniem wszystkim wielbicielom czarnego humoru oraz alternatywnych wizji przyszłości. Tak samo mogę polecić ją ludziom, których interesują skomplikowane mechanizmy psychologiczne funkcjonujące w różnego rodzaju sektach. Wydaje mi się, że wątek kontroli psychologicznej jest najciekawszym aspektem tej książki - wszystko inne pozostaje tłem dla wnikliwej analizy prania mózgu, której Borkowski dokonał w iście mistrzowskim stylu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.