Facebook Google+ Twitter

Znikający problem

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-09-28 15:13

Odpady opakowaniowe z tworzyw sztucznych to poważny problem ekologiczny. Powszechnym na świecie jego rozwiązaniem są opakowania oksy-biodegradowalne, które ulegają rozkładowi pod wpływem czynników naturalnych w bardzo krótkim czasie.

Rosnąca góra odpadów
Polskie odpady zgromadzone w jednym miejscu stworzyłyby górę o podstawie długości 1 kilometra i wysokości dwa razy większej niż Mount Everest. Najszybciej przybywa odpadów z tworzyw sztucznych, ponieważ tempo wzrostu produkcji i zużycia tego surowca jest szybsze niż w przypadku papieru czy stali. Plastik jest tani, lekki, wytrzymały i estetyczny. Trudno sobie wyobrazić lepsze opakowanie dla artykułów spożywczych, kosmetycznych czy higienicznych. Szacuje się, że gdyby nie było opakowań z tworzyw sztucznych, masa innych materiałów opakowaniowych wzrosłaby czterokrotnie, a emisja gazów cieplarnianych - dwukrotnie.

Nie-naturalny problem

Mimo niewątpliwych zalet tworzyw sztucznych, takich jak wytrzymałość i jednoczesna lekkość, są one poważnym zagrożeniem dla środowiska. Czas ich rozkładu może wynosić nawet kilkaset lat. W Polsce, tylko 24% odpadów z tworzyw sztucznych poddawane jest recyklingowi. To o połowę mniej, niż w krajach Unii Europejskiej. Innym rozwiązaniem jest kompostowanie odpadów, ale tak jak i recykling, metoda ta nie przynosi zadowalających rezultatów. Powodem tej sytuacji jest niewystarczająca liczba kompostowni w Polsce oraz fakt, że są one zainteresowane przyjmowaniem głównie odpadów organicznych, a nie opakowaniowych. Niestety śmieci często trafiają także w nieodpowiednie miejsca. Ponad 100 tysięcy morskich zwierząt umiera rocznie z powodu spożycia plastikowych odpadów, które zostają wyrzucone do mórz i oceanów. Z kolei śmieci, które trafiają na wysypiska zalegają na nich przez długie lata. Rozwiązaniem mogą być opakowania, które same będą się rozkładać.

Opakowania przyszłości

Produkty oksy-biodegradowalne ulegają całkowitej degradacji w czasie nie dłuższym niż 3 lata. Dzięki nowej technologii tworzywa sztuczne mogą rozłożyć się samoczynnie pod wpływem działania promieniowania słonecznego, ciepła, ciśnienia oraz uszkodzeń mechanicznych i to niezależnie od tego czy znajdują się głęboko na wysypisku, pod wodą czy na otwartym powietrzu. Technologia ta stosowana jest już w około 120 krajach. Kupując produkty w opakowaniach oksy-biodegradowalnych konsumenci przyczyniają się do zmniejszenia szkodliwości tworzyw sztucznych dla środowiska. Dzięki oksy-biodegradacji każdy obywatel świata w realny sposób może wpływać na jego ekologiczną przyszłość.


Więcej informacji: http://www.ecoplastic.pl

Materiał pierwotnie ukazał się na stronie http://www.focus.pl/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.