Facebook Google+ Twitter

Zniknęła Liu Xia, żona laureata pokojowej Nagrody Nobla

Od 8 października mówi się o możliwości spotkania Liu Xi z mężem, który od dwóch lat odsiaduje wyrok, ale kobieta zniknęła - informuje La Repubblica. Dobę po ogłoszeniu werdyktu przez Komitet Noblowski, ani miliony Chińczyków, ani sam zainteresowany Liu Xiaobo, nie wiedzą kto został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

W ten sposób mogli się cieszyć zwolennicy pokojowej Nagrody Nobla w Hong Kongu. Pekin nałożył cenzurę na wszelkie informacje o Nobliście. / Fot. PAPWedług brata Liu Xi, kobieta miała dziś jechać do Jinzhou, gdzie więziony jest jej mąż. Niestety, co potwierdzają też jej przyjaciele i członkowie organizacji humanitarnych, po ostatnim smsie, wysłanym wczoraj, kontakt z nią urwał się. Zachodzi podejrzenie, że Liu Xia została aresztowana - czytamy w La Repubblica.

Już kilka dni przed ogłoszeniem werdyktu Komitetu Noblowskiego, jej dom obstawiła policja, obawiając się, że z kobietą, będą chciały kontaktować się zagraniczne media. Proponowano jej też wyjazd z Pekinu, na który oczywiście nie przystała.

Jeszcze wczoraj wieczorem Liu Xia przekazała przyjaciołom informację, że rozmawia z policją o ewentualnym niedzielnym spotkaniu z mężem, by poinformować go o Nagrodzie Nobla.

Pekin konsekwentnie utrzymuje, że Nobla przyznano "kryminaliście, godzącemu w chiński rząd". Blokowana jest prasa, telewizja, strony internetowe. Są też doniesienia o aresztowaniach wśród osób, które pozwoliły sobie na radość z okazji przyznania Nobla Liu Xiaobo.

Czytaj też:
Pokojowy Nobel dla Liu Xiaobo ocenzurowany w chińskich mediach
Pokojowa Nagroda Nobla dla Liu Xiaobo
Chiński desydent czy afgańska działaczka
Żona Liu Xiaobo zadowolona z pokojowej Nagrody Nobla dla męża
Chiny potępiają pokojowego Nobla dla dysydenta Liu Xiaobo

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Gdyby nie było to takie smutne pewnie bym się roześmiał po przeczytaniu tych fanfar na cześć chińskiej demokracji i opiekuńczego, kochającego swój naród państwa. A może naprawdę nie wachałby się Pan między zamieszkaniem w jednej z polskich wsi lub też na głębokiej chińskiej prowincji?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Abstrahując od tego czy Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana temu,kto na nią zasłużył, uważam,że sam pomysł przyznawania tej nagrody jest chybiony.Za dużo tutaj pomyłek,jako że jest z nazwy Pokojową Nagrodą ...,a nie Polityczną Nagrodą ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stefan Kap
  • Stefan Kap
  • 09.10.2010 16:18

Tegoroczna nagroda nie ma nic wspólnego z pokojem. Wręcz przeciwnie podjudza do wojny między systemem zachodnim i chińskim. Czy takie były idee Nobla? A pamiętajmy, że system chiński zapewnia chleb i dach nad głową półtora miliardom ludzi. Niech zachodni spróbuje to zrobić w stosunku do swoich kilkuset milionów. I wtedy będzie godny naśladowania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.