Facebook Google+ Twitter

Zniknie wodospad w Karkonoszach

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2007-07-27 08:44

Budowa elektrowni zagraża Wodospadowi Podgórnej. Mieszkańcy Przesieki, turyści i sympatycy Karkonoszy protestują. Listy przeciwko budowie elektrowni podpisało już kilka tysięcy osób.

Malowniczy wąwóz w Karkonoszach w małej miejscowości Przesieka, nieopodal Karpacza. Z jedenastu metrów spada krystalicznie czysta woda w dół. To idealne miejsce na kąpiel w gorące letnie dni lub choćby na przyjemny spacer. To ostatni nie zabudowany wodospad w Karkonoszach, trzeci co do wielkości w tych górach. Niestety, już nie długo.

Zamiast małej turbinki rurociąg

Kilka dni temu starosta Jeleniej Góry Jacek Włodyga podpisał decyzję o budowie elektrowni wodnej w pobliżu Wodospadu Podgórnej, przez prywatnego inwestora z Poznania. I właściwie pomysł byłby wart pochwały, a ekologiczne elektrownie znane były już w Przesiece przed wojną. Jednak wtedy to były tylko małe turbinki zasilające pobliskie młyny. Dzisiejszy projekt elektrowni przewiduje budowę rurociągu o długości 3 km przez las otaczający to ulubione przez turystów i wczasowiczów miejsce. I nadal można by się tym pomysłem nie przejmować jeśli budowa na skalistym urwisku rurociągu miałaby nie zagrozić tzw. potencjalnemu specjalnemu obszarowi ochrony siedlisk "Natura 2000 Karkonosze". Nie można jednak uwierzyć, że pobór wody do elektrowni z ujęcia ponad wodospadem do turbiny zlokalizowanej niecały kilometr poniżej wodospadu oraz plan zabrania prawie 90 proc. wody z głównego dopływu Wodospadu Podgórna, nie zagraża pięknu krajobrazu tego skalistego kanionu.

Protesty mieszkańców

Od kilku dni trwa protest przeciwko wydanej decyzji o budowie elektrowni wodnej. Miłośnicy i mieszkańcy Przesieki są zszokowani tym absurdalnym pomysłem. Pod protestem przeciwko elektrowni podpisało się już kilka tysięcy osób. Elektrownia dostarczy znikomą ilości energii (0,7 mgv), a jej znaczenie będzie miało charakter wybitnie lokalny o nikłym zasięgu. Istnieją również poważne przesłanki, że decyzja zapadła z naruszeniem prawa, a na pewno nie uwzględniając sprzeciwu właścicieli działek, przez które planowana jest budowa rurociągu.
Straty wynikające z pozbawienia całego regionu niewątpliwej atrakcji turystycznej oraz z zakłócenia ekosystemu będą ogromne. Nie można uwolnić się od myśli, że jedynym celem tego przedsięwzięcia jest uzyskanie funduszy unijnych i zagwarantowanie dochodu osobie prywatnej oraz wykonawcom projektu.


Ola Solarewicz "Protest przeciwko niszczeniu wodospadu"
Agata Pańczyk "Przepiękny Wodospad Podgórnej jest zagrożony!"

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Julia! Daj znać, jak sprawa się rozwija. Szczególnie interesujące są opinie ekspertów od ochrony i od budownictwa wodnego, może znajdą sposób, na uchowanie tego zakątka?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Samo "papranie" się w wodospadze jest już barbarzyństwem. Beato. W Polsce mamy może 7, 8 podobnych wodospadów. Kamieńczyk, Sopotnia, Siklawa, Siklawica. Dlaczego akurat tutaj kombinowac z energetyką jak np energii geotermalnej mamy na terenie przynajmniej kilku tys. km kw
To jest o wiele poważniejsza sprawa niz rozdmuchana Rospuda, której to klonów mamy kilkanaście. Podobnych dolin

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to działamy! Teraz Przysieki, potem Sopotnia, Kamieńczyk a potem może jeszcze Siklawa hmm? (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.07.2007 10:14

(+) przeczytalem kazdy z tych trzech tekstow z duzym zainteresowaniem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ bodpl - jakie to ma znaczenie, że trzeci tekst? Dajesz minus, a zauważyłeś, że akurat ta Autorka jest z Przesieki? Jej głos jest ważny. O ile wiem, jej rodzina jest zaangażowana w sprawę (czytałam w gazecie). Możesz zajrzeć na stronę Przesieki i na Forum Karkonoskie, i napisać tekst z innego punktu widzenia. Bardzo by się przydał i, nie będąc ekologiem, zgadzam się z Tobą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To juz trzeci materiał o tym samym:Brak wody w wodospadzie, protest mieszkańców, brak ekologów... A co na to wszystko władze przesieki? Jak swoją decyzje uzasadnia starosta powiatu? Kto jest inwestorem i na co mu ta elektrownia?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co tu "uzasadniać". Co prawda pisząc o tej sprawie w Salonie24 usłyszałam, że ekolodzy (a ja jestem turystką) nie znają się na technice, potem, że skoro ptakom hałas nie przeszkodzi, to co za problem etc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.