Facebook Google+ Twitter

Zniszczono zabytkowy krzyż w bytomskich Łagiewnikach

Nieznanie sprawcy oblali żółtą farbą krzyż pokutny w Bytomiu-Łagiewnikach przy ulicy świętych Cyryla i Metodego. Władze miasta złożyły do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Krzyż pokutny w dzielnicy Łagiewniki przy ulicy świętych Cyryla i Metodego. / Fot. Piotr A.JeleńZnajdujący się w Łagiewnikach przy ulicy świętych Cyryla i Metodego krzyż pokutny, według podań miał być postawiany na pamiątkę pobytu w tej osadzie świętych, którzy patronują ulicy. Na krzyżu znajduje się tablica z napisem:

Kamienny krzyż pokutny
z wczesnego średniowiecza
znak wiary pokoleń
w tradycji ludu
pamiątka apostołów Słowian
Cyryla i Metodego


Jednakże zdaniem historyka średniowiecza i archeologa z biura Ślaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, doktora Jacka Pierzaka: " napis odwołuje się do tradycji ludu miejscowego, a krzyż pochodzi z okresu późnego średniowiecza. Krzyże pokutne zaś stawiano, jako zadośćuczynienie za dokonane morderstwo."

- Przy nim godziły się ze sobą bliscy ofiary i przestępca. Przestępca musiał wystawić krzyż w miejscu dokonanej zbrodni, opłacić koszty pogrzebu i postępowania sądowego. Nie wiadomo, czy kilkaset lat temu zamordowano kogoś właśnie w tym miejscu, w którym stoi krzyż - mówi dr Jacek Pierzak.

Nie wiemy także, czy krzyż w obecnym kształcie był wykonany w takiej formie. Charakterystyczna jego górna część, pozbawiona jest zwieńczenia dla typowego krzyża. Ponadto na krzyżach pokutnych w zwyczaju było wyrycie kształtu narzędzia, którym dokonano zabójstwa. Pod nim nierzadko chowano ofiarę. Nie ma także żadnych zapisków historycznych i dowodów na to, by święci Cyryl i Metody przebywali na terenie obecnych Łagiewnik. W roku 1975 bytomski krzyż pokutny został wpisany do rejestru zabytków.

Można tylko mieć nadzieję, sprawcy wandalizmu zostaną szybko ujęci i ukarani, co w myśl prawa jest zagrożone karą pozbawienia wolności do lat pięciu. Prezydent Bytomia, Piotr Koj za wskazanie sprawców aktu wandalizmu wyznaczył nagrodę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

@Warszawiak, błysnąłeś galluanonimie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Warszawiak
  • Warszawiak
  • 21.07.2011 03:35

I po co tyle głupot pisać? Zwyczajna jakaś chuliganeria się nudziła to pomazali dla draki...

Komentarz został ukrytyrozwiń
h.t.
  • h.t.
  • 20.07.2011 19:53

to co wyprawia się na śląsku za sprawą raś-u przechodzi wszelkie granice. garstka nacjonalistycznych oszołomów - szwabskich pachołków POpieranych przez rządzących demoluje polskę

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.