Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4794 miejsce

Żniwne gody we Wrocisławicach. Relacja z dożynek

Gromadzimy się przy chrystusowym stole, aby oddać Panu Bogu chwałę za rolniczy trud, za chleb... " - mówił m.in. do zgromadzonych ks.mgr lic. Przemysław Vogt - celebrans dożynkowej Mszy św.

Uczestnicy mszy św. / Fot. Jan PoniatowskiW niedzielę 28 sierpnia, we wspólnocie parafialnej pw. św.Wawrzyńca we Wrocisławicach, podczas uroczystej Mszy św. dziękowano Panu Bogu za tegoroczne plony.

"Dożynki to święto chleba i święto tych którzy ciężko pracowali, by na stole mógł pojawić się ten podstawowy pokarm. Praca [rolnika -przyp.red.] trudna, ciężka, ale jakże piękna - bo to praca która przynosi owoc,daje chleb, daje źródło życia, utrzymanie" - podkreślił w homilii ks.mgr lic. Przemysław Vogt.
Po dziękczynnej Mszy św. orszak dożynkowy przeszedł na miejscowe boisko, gdzie zorganizowano koncerty lokalnych zespołów i wspólną biesiadę.

Ks.mgr lic. Przemysław Vogt - celebrans dożynkowej mszy św. / Fot. Jan PoniatowskiWrocisławice to wieś założona jeszcze w średniowieczu, ale jak podają kroniki, już wtedy była tu świątynia. Obecny kościół w stylu barokowym został wzniesiony w 1615 roku. Znajduje się w nim m.in. zabytkowy ołtarz barokowy z drewna polichromowanego z obrazem olejnym na płótnie św. Wawrzyńca i rzeźbami dwu świętych z początku XVIII w.

Proboszczem Parafii Wrocisławice oraz kościołów w Bukówku i Dębicach jest ks.mgr. Janusz Głąba, który też jest gospodarzem Dolnośląskiego Sanktuarium Ekumenicznego pw. Świętej Trójcy w Bukówku.

Miejscowość liczy ok. 400 mieszkańców. Sołtysem Wrocisławic jest p.Tadeusz Straube.Wrocisławice

Korowód dożynkowy / Fot. Jan PoniatowskiGospodarze Wrocisławic z dożynkowym wieńcem / Fot. Jan PoniatowskiObrzędy dożynkowe / Fot. Jan PoniatowskiMieszkańcy i goście na dożynkowej biesiadzie / Fot. Jan PoniatowskiKoncert Kapeli "Dolnoślązacy" z Ciechowa / Fot. Jan PoniatowskiNa dożynkowej scenie - zespół "Polanie" / Fot. Jan Poniatowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Materiał wart uwagi. Dożynki są takim tradycyjnym obrzędem pilnowanym coraz bardziej przez KOŚCIÓŁ. Tu widać, że nawet wieniec został obtańczony. Zapomina się o tym, że trzeba to zrobić. Domyślam się, że kapela ludowa dopilnowała tego.

Komentarz został ukrytyrozwiń
1945
  • 1945
  • 31.08.2011 14:31

Stokrotne podziękowania za TAKIE wklejenie zdjęć!
Nareszcie można obejrzeć z przyjemnością, bez nerwów oczekiwania na otwarcia.

Trochę jednak za dużo o kościele, księdzu i Mszy Św., a za mało o samych bohaterach - rolnikach i ich zbiorach oraz produktach i wytworach - wieńcach i koronach dożynkowych zwanych plonami, chochołach, bukietach, dekorowanych snopkach, pachnących chlebach, strojnych wozach i woźnicach itp., etc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Robercie, dzięki za dobre słowo i również pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Janie świetna robota dziennikarska. Gratuluję i pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.