Facebook Google+ Twitter

Znów niespokojnie w Kaszmirze

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-12 18:16

Indyjskie siły bezpieczeństwa uniemożliwiły dziś Kaszmirczykom przeprowadzenie demonstracji, w czasie której mieli oni wyrazić swój protest wobec gwałtu i zabójstwa dwóch kaszmirskich kobiet.

W opinii mieszkańców Doliny Śrinagarskiej, zbrodni dokonali funkcjonariusze indyjskich oddziałów paramilitarnych.

Śmierć dwóch kaszmirskich kobiet doprowadziła w ostatnich dniach do masowych protestów w Kaszmirze. W trakcie starć z siłami bezpieczeństwa rannych zostało kilkadziesiąt osób. Do indyjskiej części Kaszmiru przebył minister spraw wewnętrznych Indii. Zapowiedział on, że liczące około pół miliona żołnierzy oddziały wojskowe stacjonujące w Kaszmirze zostaną tak przegrupowane, by ich bazy nie sąsiadowały z ośrodkami miejskimi regionu.

Poinformował także, iż będzie dążył do zmniejszenia roli oddziałów podległych władzom centralnym z New Delhi w zapewnieniu porządku w Kaszmirze. Jego zdaniem odpowiedzialność za bezpieczeństwo i stabilizację regionu powinna przejąć miejscowa policja.

Słowa indyjskiego ministra zbiegły się z wypowiedzią przebywającego niedawno w Indiach amerykańskiego zastępcy sekretarza stanu, który stwierdził, że problem Kaszmiru powinien zostać rozwiązany zgodnie z wolą miejscowej ludności. Separatyści kaszmirscy od dawna żądają wycofania z Kaszmiru sił specjalnych podległych New Delhi, a także przeprowadzenia plebiscytu na temat przynależności terytorialnej tego obszaru. Kaszmir od lat jest przedmiotem sporu pomiędzy Indiami i Pakistanem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.