Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

27381 miejsce

Znów piszą o "polskich" obozach koncentracyjnych. Tym razem w Kanadzie

W jednym z kanadyjskich serwisów informacyjnych, zajmujących się także dziennikarstwem obywatelskim, pojawił się ostatnio artykuł zawierający kłamliwe określenie "polski obóz koncentracyjny". Po naszej interwencji obóz znikł, pozostał jednak niesmak.

 / Fot. Tomasz Osuch, screenshot, DigitalJournal.comTo już kolejny raz w ciągu ostatnich kilku miesięcy, kiedy zajmujemy się na łamach serwisu Wiadomości24 sprawą "polskich obozów", które co jakiś czas pojawiają się w zagranicznych mediach.

Czytaj też: Walijscy rugbyści zwiedzili... "polski obóz koncentracyjny"

Tym razem o "polskim obozie koncentracyjnym" w Oświęcimiu mieli okazję przeczytać użytkownicy kanadyjskiego serwisu DigitalJournal.com. Pierwszy na karygony błąd zareagował pan Lech Bajan z Arlington w amerykańskim stanie Virginia.

Musicie używać poprawnych sformuowań w waszym artykule - napisał Pan Bajan w komentarzu pod artykułem - Nie "polski obóz koncentracyjny", ale niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny w okupowanej Polsce.

Ścigajmy takie błędy! Dołącz do nas na FB

Niestety pomimo zwrócenia autorom uwagi przez Pana Bajana już w pierwszym dniu publikacji, kłamliwa treść artykułu przez blisko tydzień nie została zmieniona. Dopiero po naszej interwencji w redakcji serwisu DigitalJournal.com, "polski obóz koncentracyjny" został zamieniony wczoraj na obóz nazistowski.Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (32):

Sortuj komentarze:

Sprawdziłem - tytuł faktycznie może być mylący, ale odnosi się wyłącznie do lokalizacji obozu. Treść bez większych zastrzeżeń, a cały film opatrzony jest komentarzem, który nie pozostawia wątpliwości:

"Auschwitz-Birkenau jest nazwą grupy obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na południu Polski, symboli Holocaustu dokonanego przez nazistów. W 1940 roku rząd niemiecki kierowany przez Adolfa Hitlera zbudował kilka obozów koncentracyjnych i obozów zagłady w tym miejscu, a następnie w okupowanej Polska. Były trzy główne obozy i trzydzieści dziewięć dodatkowych podobozów. Podobozy znajdowały się na terytorium gminy Auschwitz i Birkenau, w wersjach niemieckich nazw dla polskich - odpowiednio - Oświęcim i Brzezinka. Obszar ten jest odległy około sześćdziesiąt kilometrów od Krakowa, stolicy regionu Małopolska."

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jan Kowalski
  • Jan Kowalski
  • 03.12.2011 22:37

Zwracam Państwa uwagę na znalezioną w internecie stronę, na której
zaprezentowano film o obozie w Auschwitz. Bulwersujące jest to, że pada
tam określenie „Auschwitz Polonia”, czyli Auschwitz Polska. Proszę o
Waszą interwencję. Oto link:
http://www.youtube.com/watch?v=1f3SfBvLcnU&feature=related
Zatytułowany jest on następująco:
„Auschwitz Polonia – Documentário sobre a II Guerra Mundial”

Komentarz został ukrytyrozwiń
Marta Dutkiewicz
  • Marta Dutkiewicz
  • 01.12.2011 20:19

W świadomości pewnych ludzi za Oceanem, wciąż w pewnych środowiskach,Polacy są kojarzeni z antysemityzmem. To schemat myślowy,który jeszcze nie znikł całkowicie. Poznałam to ''na własnej skórze''. Myślę jednak,że ten schemat w końcu zniknie,dzięki właśnie prostowaniu i ciągłemu wyjaśnianiu tamtejszym czytelnikom,tak jak w tym serwisie informacyjnym w Kanadzie,że to były obozy zbudowane z inicjatywy nazistów na naszej polskiej ziemi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Użycie sformułowania " polskie obozy śmierci " mogą wynikać z niechlujstwa dziennikarskiego / skrót myślowy- w Polsce znaczy polskie / mogą też być zamierzone.
Wydawałoby się przecież, że wiedza, kto obozy założył dotarła do wszystkich....
Nie wiem, z którym z przypadków mamy tutaj do czynienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Greczynka oczywiście :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Mirosławie, w artykule jest wymieniona nazwa serwisu (zarazem adres www) - DigitalJournal.com. Serwis jest kanadyjski, autorką jest greczynka.
P.S. Osuch, nie Mosuch.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czytałem już o meksykańskich konkwistadorach, o żydowskich protestantach, o bateriach mających katodę i katodę, o systemie linux z Microsoftu, słyszałem w telewizji o moździerzu strzelającym rakietami, słyszałem też o "słynnej polskiej zupie z krwi" czyli o barszczu.
Twórczość dziennikarskich głupoli jest porażająca. W USA 70% ludzi nie jest pewnych czy Kanada znajduje się na północ czy na południe od ich państwa, a ponad połowa obywateli uważa że prezenterzy nie zapowiadają pogody tylko ją sprowadzają.
Jak się spytać przeciętnego Amerykanina co sądzi o Polsce to powie: "to piękny kraj - Wasza stolica Amsterdam jest wspaniała"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak sie nazywa ten zatajony z nazwy przez pana redaktora Tomasza Mosucha serwis informacyjny. Jakie jest nazwisko i pochodzenie dziennikarza i redaktora naczelnego? Czy sa to Niemcy?

Ta forma przekazu w publikacji pana Tomasza Mosucha zatajajaca wazne nazwy i nazwiska, pochodzenie i wyksztalcenie osob opluwajacych Polske Polakow i tym samym pamiec Holokaustu jest dla mnie nie do przyjecia. Szanowny panie mosuch, prosze o podanie najwazniejszych w tym wszystkim szczegolow. Kto konkretnie stoi za tym antypolskim paszkwilem?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO obradujący w Nowej Zelandii podjął decyzję o zmianie nazwy byłego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Zgodnie z propozycją przedstawioną przez rząd polski, oficjalna nazwa obozu to:

"Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945)

Dlaczego dziennikarz, gazeta wypelniona po brzegi inteligentnymi ludzmi nie uzywa oficjalnej nazwy publikujac relacje wycieczki? Nie wierze w glupote ani pomylke. To jest wykluczone.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widząc liczne podpisy przedstawicieli Polonii pod petycją w sprawie używania przez media błędnego terminu "polski obóz koncentracyjny", mam spore wątpliwości, czy tu chodzi wyłącznie o niewiedzę.

Poza tym, jak już tak brniemy, co wynika z eufemizmu: "obóz koncentracyjny, zudowany w Polsce podczas II wojny światowej przez niemieckich nazistów"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.