Facebook Google+ Twitter

Znów strajk lekarzy i pielęgniarek, bo podwyżki stopiały

  • Źródło: Dziennik Łódzki
  • Data dodania: 2006-09-20 07:24

Nie gwarantowane przez rząd 30, ale najwyżej niecałe 20 procent mogą otrzymać od października pracownicy służby zdrowia w Łódzkiem - wynika z aneksów, jakie szpitale w województwie otrzymały właśnie z NFZ.

Dyrektorzy zachodzą teraz w głowę, jak podzielić te pieniądze, a związkowcy już zapowiadają, że może dojść do odwieszenia strajku. Daniela Spukiel, pielęgniarka w Szpitalu Rejonowym w Piotrkowie, jeszcze nie wie, ile dostanie podwyżki. Po 25 latach pracy zarabia 750 zł na rękę. Dyżurami może dorobić maksymalnie 180 zł netto. Fo. Dziennik Łódzki

 

Szpital Rejonowy w Piotrkowie dostanie na podwyżki 180 tys. zł miesięcznie. Pielęgniarka z 25-letnim stażem zarabia tu 750 zł na rękę. - Jeśli podzieliłbym te pieniądze równo między pracowników, podwyżki wyniosą od 18 do 19 procent, dopiero po otrzymaniu w styczniu dodatkowych 90 tys. zł na podstawową opiekę zdrowotną, sięgną 25 procent - mówi Paweł Banaszek, dyrektor Szpitala Rejonowego w Piotrkowie. - Fundusze będziemy dzielić wspólnie ze związkami zawodowymi.

- 30 procent od naszych zarobków to niespełna 500 zł brutto, a wygląda na to, że dostaniemy około 200 zł. To nie jest to, na co warto było tyle czasu i nerwów poświęcić - dodaje Sławomir Jabłoński ze związków zawodowych lekarzy szpitala im. Biegańskiego w Łodzi.

Sławomir Zimny, przewodniczący Zarządu Regionu Łódzkiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, mówi wprost: - To nie są przelewki. Do 10 listopada pracodawcy mają obowiązek wypłacić nie mniej niż 30 procent podwyżki. Inaczej do strajku zacznie się szykować ponad 300 szpitali w kraju, a w naszym regionie 52.

NFZ tłumaczy, że na podział pieniędzy nie miał wpływu.

- Mamy konkretne instrukcje, jak to robić, uchwalone przez parlament i podpisane przez prezydenta. Tego się musimy trzymać - mówi Beata Aszkielaniec z łódzkiego NFZ.

Według ustawy, koszty pracy zawarte w umowach szpitali z NFZ, w IV kwartale wzrosną o 7,5 proc. (czyli jedną czwartą przypadającej na cały rok 30-proc. podwyżki). Dopiero w 2007 roku placówki otrzymają na pokrycie kosztów zatrudnienia o 30 proc. więcej.

(oby)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.