Facebook Google+ Twitter

Znowu można oglądać dzieła Giotta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-15 07:29

Po ponad 70 latach od ostatniej wystawy dzieł Giotta, która miała miejsce we Florencji, tym razem w Rzymie, podziwiać można kunszt artysty uważanego za ojca włoskiej sztuki nowożytnej. Ekspozycja, zatytułowana "Giotto i wiek XIV" czynna jest w kompleksie Ołtarza Ojczyzny przy centralnym Placu Weneckim do 29 czerwca.

Już Dante w "Boskiej komedii" wspominał słynnego malarza: "Wszak Cimabue sądził, że promieni sławy malarskiej jego nic nie zgasi, aż przyszedł Giotto i wnet go zacienił". Poeta, który był rówieśnikiem malarza i sam jest jednym za twórców kultury włoskiej, wiedział, co mówi.

Giotto powszechnie uważany jest za tego, który dał początek włoskim sztukom pięknym. Potwierdza to także rzymska wystawa, na której zgromadzono ponad 150 prac mistrza oraz jego uczniów i naśladowców, jak Tino di Camaino, Simone Martini i Puccio Capanna.

Ze zrozumiałych względów dzieł samego Giotta jest tylko 20. Mapka umieszczona przy wejściu na wystawę uświadamia jednak, że te najważniejsze, jak Kaplica Scrovegnich w Padwie czy freski w Bazylice świętego Franciszka w Asyżu, są dostępne dla każdego turysty.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.