Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6256 miejsce

"Znowu ona!" - biografia Meryl Streep

Według Paula Rudnickiego- scenarzysty i pisarza, biografia Streep to: "Dogłębny i czuły portret oszałamiającej aktorki(…)" Zgadzam się z tą opinią. Książkę polecam także miłośnikom teatru i Hollywood.

 / Fot. Anna PolHistorię życia amerykańskiej gwiazdy filmowej i teatralnej w książce pod tytułem: „Znowu ona!” w fascynujący sposób opisał Michael Schulman – dziennikarz, redaktor działu kultury w New Yorkerze.

Meryl Streep, właściwie Mary Louise Streep, urodziła się 22 czerwca 1949 w Summit. Jej ojciec był kierownikiem w firmie farmaceutycznej a matka artystką i redaktorką sztuki. Gwiazda ma jeszcze dwóch braci.

Nastolatka o wielu talentach

Meryl została obdarzona wieloma talentami, które ujawniły się już w dzieciństwie. Dobrze tańczyła, potrafiła zrobić salto w tył – z miejsca, świetnie pływała. Przez 4 lata pobierała naukę śpiewu operowego, do momentu aż odkryła inne zainteresowania. Jakie? Czytelnik na pewno będzie zaskoczony.

Już w szkole średniej Streep zaczęła grać swoją pierwszą rolę. Wykreowała wówczas (na własne potrzeby) postać dziewczyny naiwnej, utalentowanej, ale nienadętej. Streep zaśmiewała się ze wszystkich tekstów wygłaszanych przez płeć przeciwną. Przeważnie zgadzała się z opiniami swoich kolegów. Wiedziała, kiedy spuścić wzrok, zmienić barwę głosu na bardziej pociągającą. Robiła to wszystko świadomie, niektóre zachowania ćwiczyła przed lustrem. Jak sama stwierdziła po latach; „To było autentyczne aktorstwo”. Co w ten sposób osiągnęła? Popularność w szkole i duże powodzenie u chłopców.

Profesjonalne przygotowanie do zawodu

Meryl Streep w 1971 r. uzyskała licencjat z wyróżnieniem na wydziale dramatycznym w Vassar College. Tytuł magistra przyszła gwiazda otrzymała na Yale University. W wymienionych szkołach zdobyła wszechstronne przygotowanie do zawodu.

Przez cały okres nauki Streep miała opinię wyjątkowo zdolnej studentki. Bardzo starannie przygotowywała się do wszystkich ćwiczeń. Szczególne wrażenie wywarł na mnie opis jednego z zadań aktorskich. Studenci mieli odegrać swoją śmierć, wykładowca pozostawił im wolną rękę, jeżeli chodzi o sposób rozstania ze światem. Przyszli aktorzy umierali od pogryzienia przez rój pszczół, podpalenia, od strzału z broni palnej w usta. „W końcu przyszła kolej na Meryl. Wszyscy w pomieszczeniu mieli na długo zapamiętać jej zgon: zrobiła sobie aborcję." Był to wyjątkowo nieprzyjemny widok. Scenkę odegrała bardzo sugestywnie.

Rozdziały książki poświęcone zajęciom w szkołach aktorskich uważam za wyjątkowo ciekawe. Autor w bardzo przystępny sposób opisał sposoby nauczania obowiązujące w latach 70. XX wieku w amerykańskich uczelniach. Przybliżył prace związane z wystawianiem sztuk teatralnych a także relacje, jakie panowały pomiędzy studentami i wykładowcami...

Aktorka

Po ukończeniu studiów aktorskich Meryl Streep rozpoczęła swoją błyskotliwą karierę od gry w nowojorskim teatrze. Od razu zwróciła na siebie uwagę reżyserów i widzów. Coraz częściej dostawała role w sztukach teatralnych. Otrzymała nominację do Nagrody Tony oraz dwukrotnie wystąpiła w adaptacjach Szekspira granych w teatrze letnim w Central Parku. Zaczęło być o niej coraz głośniej. Już wtedy ludzie mówili o Streep: znowu ona! – stąd tytuł książki.

Wiele faktów z życia gwiazdy znałam za nim przystąpiłam do czytania biografii. Większość z nas na hasło Meryl Streep powie: zdobywczyni trzech Oskarów oraz ogromnej ilości innych prestiżowych nagród. Nie wszyscy jednak wiedzą, w jakich okolicznościach gwiazda zdobyła role w takich filmach jak: Sprawa Kramerów, Łowca jeleni, Wybór Zofii czy Manhattan. Przybliżenie tych okoliczności znajdziemy w biografii. Autor opisuje ponadto zdjęcia próbne, w których Meryl brała udział (nie wszystkie zakończone podpisaniem kontraktu) relacje na planie zdjęciowym z innymi aktorami, opinie krytyków...

Książka zawiera mnóstwo anegdot. Przeczytamy w niej, na przykład, dlaczego Dustin Hoffman spoliczkował Streep w trakcie kręcenie zdjęć do filmu Sprawa Kramera, chociaż pierwotnie nie było takiego zachowania w scenariuszu. Jak zareagowała na to zaskoczona aktorka? Odpowiedz w biografii.

W książce dowiemy się również o występach gwiazdy na deskach teatrów. Dzięki Schulmanowi mogłam uzupełnić lukę w wiedzy na ten teamt.

Życie osobiste Meryl Streep.

W biografii najsłabiej zostały przedstawione relacje rodzinne aktorki. Za to bardzo dużo miejsca autor poświęcił na opis kontaktów Meryl z mężczyznami. Poznajemy okoliczności, w jakich Streep zawierała znajomości ze swoimi adoratorami, powody rozstania. W biografii możemy przeczytać o jej gorącym, choć mającym tragiczny finał związku z Johnem Cazalem. Aktor zmarł, nie doczekawszy premiery Łowcy jeleni. Streep opiekowała się przyjacielem przez cały okres jego choroby.

Niewiele miejsca Schulman poświęcił również małżeństwu Streep z rzeźbiarzem Donem Gummerem. Dlaczego? Związek cały czas trwa a para nie upublicznia wielu faktów ze swojego życia. Jak na zwyczaje panujące w Hollywood można powiedzieć, że są wyjątkowo dyskretni.

Lojalnie uprzedzam, życie prywatne Streep nie zawiera pikantnych szczegółów, sensacyjek, pomimo tego (albo może właśnie dlatego) książkę zaliczam do wyjątkowo rzetelnie napisanych biografii.

Konstrukcja książki

Biografia składa się z dziewięciu rozdziałów, w których poznajemy przemianę, jakiej doświadczyła Meryl, jako aktorka i kobieta.

Książka zawiera bardzo dużą ilość ciekawych fotografii.

Schulman napisał biografię w oparciu o rozmowy z kilkudziesięcioma osobami. Przeanalizował niezliczoną ilości wywiadów z gwiazdą. Zaglądał do starych dokumentów. Odwiedzał miejsca, w których bywała Streep. W rozdziale Podziękowania napisał: „Mam dług wdzięczności wobec każdego, kto przeszukał pudła w garażu, odkurzył stare fotografie albo, chociaż przywołał dawne wspomnienia, aby pomóc mi poskładać tę powieść w całość.” I udało się, powstała fascynująca opowieść o wielkiej aktorce
.
Zachęcam do przeczytania książki nie tylko miłośników Meryl Streep, ale również tych, którzy interesują się teatrem i filmem.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Ciekawa recenzja zachęca do przeczytania książki... dziękuję.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Elżbieta Czyżewska: "W 1974 roku zagrała na scenie m.in. w teatrze Yale Repertory Theatre, w przedstawieniu Biesy Dostojewskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Na scenie grała u boku młodej Meryl Streep. Streep, zafascynowana grą Czyżewskiej, poprosiła ją o lekcje (podobno ostatnio Meryl Streep zdementowała informacje o pobieraniu nauki u Czyżewskiej. Jak twierdzi, polskiego uczyła się w szkole Berlitza). Zdobyte umiejętności i wyuczony polski akcent pomogły Streep w budowaniu roli Zofii Zawistowskiej w Wyborze Zofii, za który otrzymała Oscara."- Wikipedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podobno Streep podziwiała Elżbietę Czyżewską - chodziły na te same zajęcia z aktorstwa. Ta recenzja zachęca do sięgnięcia po książkę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś dla mnie do poczytania. Ciekawa recenzja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.