Facebook Google+ Twitter

ZNP apeluje do rządu o wcześniejsze emerytury

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-17 13:13

Przewodniczący Związku Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do polityków o wywiązanie się ze zobowiązań, dotyczących wcześniejszych emerytur dla nauczycieli.

Zdaniem Sławomira Broniarza, to właśnie ta grupa zawodowa najwięcej straci na prezydentckim wecie wobec ustawy emeryturach pomostowych.

Broniarz wyraził przekonanie, że nauczyciele mimo prawa do wcześniejszej emerytury, i tak będą chcieli pracować jak najdłużej, by uzyskać jak najwyższy poziom przyszłych świadczeń.
Głosowanie nad wetem prezydenta odbędzie się jutro.

Przewodniczący ZNP skrytykował też reformę oświaty, przygotowywaną przez Ministerstwo Edukacji. Nauczyciele zgłaszają zastrzeżenia do trzech założeń projektu: decentralizacji systemu oświaty, osłabieniu pozycji kuratora oraz obniżenia wieku szkolnego do sześciu lat.

Według Sławomira Broniarza, problemem w pierwszej kwestii jest to, że projekt nie precyzuje, jakim podmiotom samorządy mogą przekazywać placówki oświatowe. Z kolei osłabienie roli kuratora może, zdaniem Broniarza, doprowadzić do osłabienia nadzoru edukacyjnego nad szkołami oraz spowodować ograniczenie dostępu do oświaty.

ZNP popiera natomiast pomysł na obniżenie wieku szkolnego, jednak, zdaniem przewodniczącego, najpierw należy naprawić system edukacji przedszkolnej, by odpowiednio przygotować sześciolatków do podjęcia nauki w szkole. Dlatego, zdaniem nauczycieli, pomysł może wejść w życie najwcześniej w 2012 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.