Facebook Google+ Twitter

ZNP pyta MEN o pieniądze dla zwalnianych nauczycieli

W cieniu kampanii do Europarlamentu toczy się ruch kadrowy w polskiej oświacie. Do końca maja nauczyciele, dla których braknie godzin dydaktycznych w przyszłym roku otrzymają wypowiedzenia lub ograniczenia zatrudnienia.

Szef Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz. / Fot. www.znp.edu.plPrezes Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sławomir Broniarz, podczas spotkania z przedstawicielami mediów, które odbyło się w czwartek, 22 maja 2014 roku, stwierdził, że skala zwolnień w oświacie będzie w tym roku nieco mniejsza niż w poprzednich dwóch latach, kiedy utratą pracy zagrożonych było ponad 13 tysięcy pedagogów. Związane jest to w ocenie szefa ZNP z faktem, iż bieżący rok jest rokiem wyborczym do jednostek samorządu terytorialnego, a w takiej sytuacji samorządowcy unikają podejmowania niepopularnych decyzji. Niemniej jednak i tak w całym kraju zostanie zamkniętych ok. 170 szkół. W pozostałych szkołach zmniejsza się z roku na rok liczba uczniów, a zatem i ilość oddziałów klasowych i etatów nauczycielskich. Coraz więcej nauczycieli jest zatrudnianych na części etatu. To ukryte bezrobocie, zdaniem prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego przybiera coraz większy wymiar.

- Na przykład w województwie świętokrzyskim do zwolnienia zostało wytypowanych 100 nauczycieli, 800 będzie miało obniżone pensum (w Ostrowcu Świętokrzyskim odpowiednio: 31 i 102 nauczycieli - przyp. KK). W województwie pomorskim 252 nauczycieli nie otrzyma dalszego zatrudnienia, a 152 nauczycielom zmniejszono wymiar zatrudnienia. W województwie lubelskim 500 nauczycielom grozi zmniejszenie wymiaru zatrudnienia, a około 100 zwolnienie. W województwie kujawsko - pomorskim 200 osób wytypowano do zwolnienia, w samym Toruniu 70 osób będzie miało ograniczone etaty, a w województwie lubuskim 200 osób - mówił Sławomir Broniarz. - Pytamy więc Ministerstwo Edukacji Narodowej, co z programem dedykowanym zwalnianym nauczycielom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.