Facebook Google+ Twitter

ZNP: Roman Giertych obniży jakość polskich szkół

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-10 09:00

Związek Nauczycielstwa Polskiego krytykuje przygotowany przez resort edukacji projekt rozporządzenia w sprawie zasad sprawowania nadzoru pedagogicznego, które znosi obowiązek mierzenia jakości pracy szkół.

fot. MWMEDIAW ubiegłym tygodniu wicepremier, minister edukacji Roman Giertych zapowiedział wprowadzenie zmian w nadzorze pedagogicznym i odbiurokratyzowanie pracy szkół poprzez m.in. zniesienie mierzenia jakości pracy tych placówek. Argumentował, że nauczyciele muszą wypełniać mnóstwo dokumentów, których – jak powiedział – nikt nie czytał.

Według Sławomira Broniarza, prezesa ZNP, pomysły Giertycha przyczynią się do obniżenia jakości pracy szkół. Jednak nie zmniejszą biurokracji w szkołach – jak uważa resort – gdyż zamiast obecnie wypisywanych ankiet, wprowadzone zostaną nowe.

Zdaniem ZNP, przygotowywane rozporządzenie służy wprowadzeniu "ręcznego sterowania" pracą szkół i jest powrotem do okresu, w którym działał nadzór administracyjno-biurokratyczny. – Zwiększona zostanie rola kuratorów i wizytatorów – podkreślił Broniarz. Przypomniał, że przyjęta w 1998 r. przez ministrów edukacji z 18 krajów, uczestniczących w unijnym programie edukacyjnym Socrates, tzw. Deklaracja Wiedeńska, postulowała m.in. zachęcanie szkół do przeprowadzania samooceny i posługiwania się nią w krótko- i długofalowym planowaniu rozwoju szkół.

Prezes ZNP przypomniał także, że mierzenie jakości pracy szkół wykonywane jest za pomocą obiektywnych narzędzi – arkusza diagnostycznego, odpowiedniej bazy danych i ankiet, które wypełniają uczniowie, nauczyciele i rodzice. Obok opinii analizowane są też "twarde" dane, jak finanse placówki, kwalifikacje pracowników, wyniki egzaminów i konkursów czy wyposażenie szkoły.

Według Broniarza, plusem mierzenia jakości pracy szkoły są cenne informacje dla samej placówki, gdyż dzięki nim dowiaduje się ona co należy poprawić; również samorządy mogą porównywać osiągnięcia edukacyjne szkół z całego regionu.

– Pomysł resortu edukacji cofa polską szkołę o osiem lat. Zaprzepaszcza pozytywne aspekty reformy edukacji – dodał Sławomir Bromiarz.

(rob/pap) – Dziennik Zachodni

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.