Facebook Google+ Twitter

ZNP zaczyna negocjacje z rządem

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-25 14:50

O godzinie 16.30 związki zawodowe działające w oświacie rozpoczną kolejną turę negocjacji z rządem. Rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zagroził ogłoszeniem pogotowia strajkowego pracowników oświaty od 1 września, a następnie protestem nauczycieli, jeśli rząd do końca sierpnia nie zrealizuje postulatów związkowców. Chodzi o wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pozostawienie możliwości przechodzenia przez nich na wcześniejszą emeryturę.

Przed spotkaniem w Ministerstwie Edukacji Narodowej przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" oraz Forum Związków Zawodowych spotkali się w siedzibie "Solidarności", by przyjąć jednolitą strategię działań. Wspólne oświadczenie ma zostać wydane przed spotkaniem z rządem.

Związek Nauczycielstwa Polskiego daje czas rządowi do końca wakacji, ale - jak mówił rano na konferencji prasowej jego szef Sławomir Broniarz - już dzisiaj na spotkaniu związków oświatowych w Ministerstwie Edukacji Narodowej oczekuje od rządu gwarancji spełnienia ich postulatów.

Związkowcy oceniają propozycje rządowe jako "wysoce niesatysfakcjonujące". Podczas trwających od 30 maja negocjacji ze związkami zawodowymi działającymi w oświacie, strona rządowa zaproponowała między innymi wzrost wynagrodzenia nauczycieli w przyszłym roku dwa razy po 5 procent, przy jednoczesnej zmianie zasady obliczania go - tak, by największe podwyżki dostali nauczyciele-stażyści. Związki zawodowe są przeciwne takiemu rozwiązaniu. ZNP chce 50-procentowych podwyżek niezależnie od stopnia awansu nauczycieli. Związkowcy są także przeciwni proponowanemu przez rząd zwiększeniu tygodniowego pensum nauczycieli.

0 16.30 W MEN-ie ze związkowcami spotkają się przedstawiciele resortów: edukacji, pracy i finansów oraz sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Michał Boni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.