Facebook Google+ Twitter

Zobacz hydrografa, ORP „Heweliusz” udostępniony do zwiedzania

W piątek, 21 czerwca, okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej ORP „Heweliusz” zostanie udostępniony do zwiedzania. Zacumuje w Gdyni w basenie Prezydenckim.

Okręt hydrograficzny ORP „Heweliusz”. / Fot. Materiał MW RPNie lada gratka w piątek czeka miłośników morza i militariów. Z okazji Światowego Dnia Hydrografii zostanie udostępniony do zwiedzania okręt hydrograficzny Marynarki Wojennej ORP „Heweliusz”. Każdy kto przybędzie na nabrzeże basenu Prezydenckiego w Gdyni między godziną 9 a 17 będzie mógł bezpłatnie wejść na pokład okrętu i go zwiedzić.

ORP „Heweliusz" jest okrętem wykonującym prace sondażowe, hydrograficzne, meteorologiczne i oceanograficzne na rzecz bezpiecznej żeglugi, a także na potrzeby gospodarki morskiej. W Marynarce Wojennej RP służy od 1982 roku. Przez trzydzieści lat służby brał udział w wielu krajowych i międzynarodowych ćwiczeniach, rejsach naukowo-badawczych, szkoleniowych oraz sondażowych, przepływając ponad 150 tysięcy mil morskich.

W 1990 roku ORP „Heweliusz” odbył najdłuższy w rejs podczas XIII Wyprawy Antarktycznej PAN na Antarktydę. Celem rejsu był przewóz do polskiej stacji na wyspie King George oraz zabezpieczenie transportu zaopatrzenia. Natomiast w styczniu 1993 roku okręt uczestniczył w akcji poszukiwawczo-ratowniczej po katastrofie promu „Jan Heweliusz”. W 2004 roku, po odnalezieniu wraku statku „Steuben”, ORP „Heweliusz” dokonał identyfikacji wraku za pomocą pojazdu podwodnego ROV. Okręt prowadził także poszukiwania wraku legendarnego ORP „Orzeł”.

Termin udostępnienia okrętu zwiedzającym nie jest przypadkowy. Od 2006 roku 21 czerwca obchodzony jest ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Hydrografii. Obecnie w ramach Marynarki Wojennej RP działa Biuro Hydrograficzne oraz Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego. Dywizjon Zabezpieczenia Hydrograficznego dysponuje dwoma dużymi, specjalistycznymi okrętami hydrograficznymi: ORP „Arctowski” i ORP „Heweliusz” oraz motorówkami i kutrami hydrograficznymi.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ostatnio dużo na morzu się dzieje :)
Staram się to przybliżyć czytelnikom.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Podbijam i 5+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.