Facebook Google+ Twitter

Zobacz, jak będzie wyglądał pomnik ku czci ofiar katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku

W ubiegłym roku prezydenci Polski i Rosji ogłosili konkurs na pomnik upamiętniający katastrofę z 10 kwietnia 2010 roku. Dziś ogłoszono wyniki. Zwycięzcami zostali rzeźbiarz Andrzej Sołyga, architekt Dariusz Śmiechowski i grafik Dariusz Komorek.

 / Fot. PAP/Piotr PolakJak podaje TVN24, pomnikiem będzie czarny mur, a na nim znajdować się będą nazwiska ofiar katastrofy. Monument stanie w Smoleńsku, dokładne miejsce jego usytuowania zostanie wyznaczone 10 kwietnia 2012 r. Komisja uzasadniła swój wybór w następujący sposób: "I nagrodę przyznano za pełne uszanowanie autentyczności miejsca, ochronę strefy przynależnej ofiarom oraz powagę układu czasoprzestrzennego, będącego tłem dla różnorodnych emocji przybywających. "

Autorzy pomnika otrzymali nagrodę w wysokości 15 tys. euro. Podczas ogłoszenia wyników w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pokazano również projekty laureatów drugiego (nagroda 10 tys. euro) i trzeciego miejsca (5 tys. euro).

W konkursie wzięło udział 91 prac, nadesłanych przez artystów z kilku krajów świata. Przewodniczący jury prof. Adam Myjak powiedział, że komisja w wyborze kierowała się wyłącznie walorami artystycznymi projektów. W jej skład, oprócz prof. Myjaka weszli prof. Grzegorz Kowalski, prof. Marek Budzyński, Ewa Komorowska, prof. Jurij Pawłowicz Wołczek, Walerij Josifowicz Pierfiljew, Stefanie Amparo Weinmayr, Hartmut Stielow i Mariusz Knorowski.

Pomnik gotowy będzie w trzecią rocznicę katastrofy smoleńskiej i planowane jest jego "niezwykle uroczyste odsłonięcie".

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

gucio
  • gucio
  • 31.03.2012 08:11

to byl zamach powiedzial antek policmajster.na pokladzie byly dwa wybuchy.pierwszy wybuch to zdetonowany przez putina korek od szampana drugi zas to cmokniecie przez pokladowego cmokacza.a cmokniecie bylo tak niespodziewane i tak silne ze piloci poczeli krzyczec qrwa qrwa .

Komentarz został ukrytyrozwiń
J Wolski
  • J Wolski
  • 30.03.2012 23:30

@ max - to był zamach - na www. niezależna pl o tym mówią ,profesorowie Nowaczyk i Binienda. Normalnie szok!

Komentarz został ukrytyrozwiń
max
  • max
  • 30.03.2012 18:05

Obok pomnika powinno być wkomponowane wielkie zdjęcie, tych co ten przelot organizowali i przyczynili się do katastrofy : Tuska, Arabskiego, Sikorskiego ,Klicha itd.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.