Facebook Google+ Twitter

Zobacz jak śpiewa wrocławski Chór Narzekań!

Występ Chóru Narzekań Mieszkańców Wrocławia odbędzie się w najbliższą niedzielę 13 kwietnia, w samo południe. Zobacz, czego dotyczą narzekania wrocławian i jak wyglądała jedna z prób.

Chórzyści na jednej z prób w Teatrze Muzycznym "Capitol". / Fot. CapitolPierwszy Chór Narzekań powstał w Helsinkach, aby zagospodarować ogromną energię, którą ludzie marnują codziennie na narzekanie. Pomysł ten bardzo szybko został podchwycony przez inne kraje na całym świecie, a teraz jest realizowany także w Polsce. Nasz pierwszy Chór Narzekań zaśpiewa we Wrocławiu w ramach odbywającego się od 4 do 13 kwietnia 29. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Jego inicjatorem jest Konrad Imiela – dyrektor artystyczny PPA.

O chórze w wielkim skrócie


Konrad Imiela oraz Rafał Karasiewicz w akcji. / Fot. CapitolDo Chóru mógł się przyłączyć każdy – bez względu na wiek, płeć, wykształcenie i umiejętności wokalne. Podstawowym warunkiem było to, aby lubić śpiewać oraz mieć na co narzekać. Próby trwają od 15 marca. Na oficjalnej liście chórzystów znajduje się 57 nazwisk. Przeważają kobiety, mężczyzn jest tylko, a może aż dziesięciu. Co nie znaczy, że to kobiety więcej i częściej narzekają, panowie są po prostu w tej kwestii bardziej wstydliwi i nieśmiali... Więcej jest ludzi młodych, jednak przekrój wiekowy jest zróżnicowany. Tekst pieśni powstał pod czujnym okiem Konrada Imieli z narzekań chórzystów. Liczy on trzy zwrotki, choć ze zgromadzonego materiału można by było napisać ich kilkadziesiąt. Muzykę skomponował Rafał Karasiewicz. Utwór pełen jest "smaczków" – wokalnych, tekstowych oraz choreograficznych. – Jest to śpiew, muzyka, kreatywność i trochę kontrowersji, co idealnie wpisuje się w ideę przewodnią Festiwalu – informuje Agata Syposz z Biura Prasowego PPA.

Narzekać? Ale na co?


Chórzyści podczas próby w Teatrze Muzycznym "Capitol". / Fot. CapitolO tym na co narzekały chóry z innych miast można przeczytać tutaj lub na stronie www.complaintschoir.org. A na co narzekają mieszkańcy Wrocławia? Między innymi na niekończące się remonty i spowodowane nimi korki, brak obwodnicy, "niespodzianki", których właściciele psów nie sprzątają z chodników, na ludzi jedzących w kinach popcorn, tramwaje i autobusy, które zawsze spóźniają się wtedy, kiedy są najbardziej potrzebne, na nieustanny brak czasu czy architektoniczne buble w mieście. Z tym ostatnim narzekaniem wiąże się miejsce występu. Chór zaśpiewa pod pomnikiem Bolesława Chrobrego, pod którym w lutym odbyła się manifestacja przeciwko kiczowi i brzydocie w architekturze. Narzekania dotyczyły nie tylko spraw związanych z miastem, ale i z codziennym życiem i jego problemami. Na razie jednak nie zdradzę nic więcej.

Chóru Narzekań Mieszkańców Wrocławia nie tworzą, wbrew pozorom, wiecznie niezadowoleni, smutni malkontenci, którzy biadolą od świtu do nocy i szukają dziury w całym. Każdy z nas mógłby wymienić kilka rzeczy, które mu się nie podobają, które go denerwują. I o to właśnie chodzi – żeby powiedzieć o tym głośno, ale w niekonwencjonalny sposób. Może dzięki temu coś się zmieni, na przykład usłyszy nas pani z pieskiem na spacerze i zacznie sprzątać po swoim pupilku. Może... Narzekanie narzekaniem, ale udział w chórze to również, a może przede wszystkim świetna zabawa i niesamowita przygoda, emocje, których zapewne będzie brakowało wszystkim zaangażowanym w ten projekt po niedzielnym występie.

Posłuchaj o czym i zobacz jak narzekają


W sobotę odbędzie się przedostatnia próba chóru, a w niedzielę o godz. 12 pod pomnikiem Bolesława Chrobrego będzie można usłyszeć i zobaczyć efekty jego miesięcznej pracy. Na razie zachęcam do obejrzenia krótkiego filmu zrealizowanego podczas jednej z prób w Teatrze Muzycznym "Capitol", uchylającego rąbka tajemnicy...

Przeczytaj również:Masz na co narzekać? Wstąp do pierwszego w Polsce Chóru Narzekań!
Lubisz narzekać? Możesz wystąpić w Chórze Narzekań podczas PPA!

Więcej informacji na www.ppa.art.pl oraz www.complaintschoir.org

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

wieniumorski - właśnie o to chodzi, to ma być zabawa, happening, nie chodzi tylko o narzekanie.

Tomku, mężczyźni - przynajmniej niektórzy - wolą pójść wieczorem na piwo zamiast na próbę chóru (tak mówił jeden z chórzystów o swoich kolegach, których próbował namówić na udział), a Ci którzy są całkiem nieźle i głośno narzekają, więc nie do końca się z Tobą zgadzam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W pierwszej chwili po przeczytaniu tytułu artykułu się przeraziłem, bo o ile lubimy narzekać, to robiliśmy to raczej indywidualnie lub w niewielkich grupach, a tu naraz cały chór, lecz później zostałem w miarę zgłębiania treści uspokojony, a jeszcze później nawet zadowolony. Zadowolony z tego, że ci ludzie to nie jacyś malkontenci, że wszystko ma jakąś profesjonalną oprawę, i że to we Wrocławiu, i że to pierwszy taki chór, że to zabawa, a nie manifestacja protestacyjna.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jaka piękna tragedia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tomku, to tylko chwilowy brak czasu - zresztą widać dlaczego :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marta! Powrót w wielkim stylu :)

A mężczyzn mniej w chórze, bo... hm, my naprawdę mniej narzekamy ;>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyglądając się działaniom władz miasta, wieszczę wrocławskiemu chórowi świetlaną przyszłość. Tematów do narzekań raczej nie zabraknie.

Świetny artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.