Facebook Google+ Twitter

Zobacz kto dostał się do Parlamentu Europejskiego

Współautorzy: Tomasz Kowalski

Państwowa Komisja Wyborcza podała już oficjalne wyniki. Sprawdź kto znalazł się na 50-osobowej liście i dostał się do Parlamentu Europejskiego. Zobacz ile głosów otrzymał rekordzista - Jerzy Buzek, a ile Marek Migalski.

Jerzy Buzek / Fot. PAP/Bartosz BatorPKW podała już oficjalną listę polskich posłów do Parlamentu Europejskiego, wyłonionych w niedzielnych wyborach. Informacje zawierają też liczbę głosów, jakie oddano na każdego z kandydatów. Szybko dowiedzieć się można, że wyborczym rekordzistą jest - jak w każdych wyborach - były premier Jerzy Buzek, typowany na przewodniczącego parlamentu. Głosy oddało na niego 393117 osób.

OFICJALNE DANE PKW. ZOBACZ KTO DOSTAŁ SIĘ DO BRUKSELI

Punktualnie o godz. 22 zamknięto w Europie lokale wyborcze. Zakończyło się głosowanie w ostatnich 19 krajach wspólnoty. Europejczycy wybrali 736 europosłów na pięcioletnią kadencję do Parlamentu Europejskiego. Jak podaje Parlament Europejski w wyborach wzięło ponad 43 procent Europejczyków. Polska wypada marnie na tle pozostałych krajów wspólnoty. Do urn - jak wynika ze wstępnych danych PKW poszło ok. 28 proc. obywateli. Prymusem tej statystyki jest Belgia, gdzie głosowało 90,39 proc. uprawnionych. Tam jednak udział w wyborach jest obowiązkowy. Tym, którzy głosu nie oddali, grozi kara grzywny.

Po podliczeniu danych z 98,9 procent obwodów frekwencja wyborcza wyniosła 24,53 proc.
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że według wstępnych, nieoficjalnych wyników, otrzymanych drogą elektroniczną, Platforma Obywatelska zdobyła 44,39 procent głosów. Drugie jest Prawo i Sprawiedliwość, które poparło 27,41 procent głosujących. Na koalicyjny komitet SLD i Unii Pracy zagłosowało 12,33 procent, a na PSL 7,3 procent wyborców. Gdyby te dane się potwierdziły PO uzyskałaby 25 mandaty, PiS 15, SLD-UP 7 mandatów, a PSL 3 mandaty.

Pięcioprocentowego progu wyborczego nie przekroczyły Centrolewica, która zdobyła niewiele ponad dwa procent głosów (2,43 procent) , Samoobrona (1,46 procent), Prawica Rzeczpospolitej (1,96 procent), Libertas (1,14 procent), UPR (1,1 procent), Polska Partia Pracy (0,7 procent) Polska Partia Socjalistyczna ( 0,02 procent) i koalicyjny komitet wyborczy Naprzód Polsko-Piast (0.02 procent).

Przewodniczący Komisji Ferdynand Rymarz podkreślił, że liczenie głosów przebiega bez przeszkód. Oficjalne wyniki zostaną podane dziś wieczorem.

 / Fot. http://www.elections2009-results.eu/ / Fot. Komisja Europejska

- Jest wielką rzeczą poprawić wynik, rządząc w warunkach kryzysu - mówił szef PO Donald Tusk i dodał, że wyborcy okazali jego rządowi zaufanie i wyrozumiałość. - Rząd nie dostał od Polaków, żółtej kartki (jak chcieli tego niektórzy), ale kolejną kartę zaufania - tłumaczył Tusk. Jego zdaniem zwycięstwo Platformy pozwoli umocnić pozycję Polski w Europie.

SPRAWDŹ WYNIKI WYBORÓW WE WSZYSTKICH KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

  • Autor usunął profil
  • 09.06.2009 11:06

Dokładnie opisał sytuacje P. Tomasz i przedmówcy, jeszcze dodał bym wątek od siebie a mianowicie, czy komuś nie zależy czasem na tym żeby społeczeństwo było skłócone ze sobą? Przecież to oczywiste!! Takim skłóconym Narodem naprawdę łatwiej się steruje. Z premedytacją użyłem słowa steruje, gdyż o kierowaniu państwem to tu nawet nie ma mowy!!!! Ale cóż ideałami karmi się maluczkich a Ci którzy nie dają się nabierać na spektakularne, pozbawione wszelkich zasad dyplomacji wystąpienia polityków jest wciąż za mało. Sięgając nawet nie do aż tak odległych kart historii zauważyć można, że wszystkie niepowodzenia w kraju mają swój początek od momentu gdy Naród był skłócony. Można by pomyśleć, że powiało proletariatem, ale czyż nie mam racji, że powszechna zgoda i zrozumienie może jeszcze do czegoś pozytywnego nas doprowadzić ??? Drapie się góra, drapią się doły i błędne koło jakoś się jeszcze toczy... Jak długo???

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.06.2009 01:34

Adamie Polska jest wyraźnie podzielona. I to podzielona w bardzo agresywny sposób. Nie ma co się dziwić, że często ludzie boja się przyznać na kogo głosują. Jeśli jest się w środowisku zdominowanym przez PO zaraz zostaniesz okrzyknięty moherem, katolem albo idiotą. W drugą stronę działa to w taki sam sposób. Od razu usłyszysz: liberał, ubek lub dla odmiany... także idiotą. Przykre to niestety. Ja za to "dziękuję" RM, PiSowi, GW. Jak się szybko potem okazało, po nieudanych przedostatnich wyborach, również PO dostosowało się do zasad tej gry. Co ciekawe... "dziel i rządź", nawet w niepełnym wydaniu, okazuje się do bólu skuteczne - POPiS ma całą scenę dla siebie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1/Juz niedlugo beda dalsze pekniecia w PiS (na szczęscie).
Oszołomiony swoim sukcesem Ziobro zapomniał, kto jest numero uno w partii i zaczął publicznie sie wymądrzać. A tego Wodz JK nie zniesie.Poczeka a potem kop. Oby powtórzył sie casus Dorna.
2/ Nie wiem dlaczego ktos powyżej nazywa te wybory farsą. Widać nie przeżył wyborów z czasów komuny.

Komentarz został ukrytyrozwiń

PiS ma najbardziej karnych wyborców i dlatego są takie wyniki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dla mnie zadziwiające sa zawsze wysokie notowania PiS we wszelkich sondażach i ten rezultat wyborczy. W moim otoczeniu nie znam ludzi, którzy otwarcie deklarowaliby się jako zwolennicy tej partii. Zatem kryptosympatycy. Piszę te słowa nie jako zwolennik, czy przeciwnik tej, czy innej partii, ale by zwrócić uwagę na pewien istotny czynnik psychologiczny. Zwolennicy PiS wolą sie nie afiszować nawet w gronie najbliższych. Jednak PiS jest partią skuteczną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.06.2009 09:18

Czy Pan Paweł przywędrował tutaj z forum Onet-u?

Frekwencja żałosna. Polacy nie dorośli do demokracji. Dać im wybór, głos - mają to gdzieś.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo członek komisji nie może udzielać Ci takich informacji :) Na stronach PKW można sprawdzić dokładnie ile osób głosowało w Twojej komisji i jak rozłożyły się głosy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pewnie dlatego takie wyniki w sondażach bo znowu ludzie nie "głosowali na PO" ale "przeciw PiS" jak w przypadku ostatnich wyborów głosowała większość moich znajomych...

Jak poszedłem głosować koło 16 zadałem członkowi komisji pytanie "jak tam frekwencja? wysoka?" -odpowiedzi co prawda nie usłyszałem, ale mina zapytanego była aż nazbyt znacząca (że niska)...

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.06.2009 23:29

No to możemy sobie pogratulować :)
Mam nadzieję, ze tak będzie dalej.
Właściwie jestem przekonany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

25 mandatów? TVN24 podaje, że 24... ech, te sondaże, lepiej zaczekać na oficjalne wyniki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.