Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4872 miejsce

Zobacz największą książkę świata

Pod koniec kwietnia w Brytyjskiej Bibliotece Narodowej zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę stu niezwykłych, wielkoformatowych map z całego świata. Wśród nich znajdować się będzie największa książka na świecie - atlas Klenckego.

Fot. ilustracyjna / Fot. ScreenNajwiększa książka na świecie jest atlasem zawierającym 37 map, jej wymiary to 175 cm wysokości i 190 cm szerokości. Do jej przeniesienia potrzeba sześciu osób. Atlas został podarowany angielskiemu królowi Karolowi II przez kupca Johannesa Klenckego w 1660 roku (prawdopodobnie powstał w tym samym roku w Holandii). Atlas gromadził całą ówczesną wiedzę geograficzną i historyczną. Do tej pory nie był wystawiony na widok publiczny.

Zarządca bibliotecznej kolekcji map, Peter Barber uważa, że większość map z wystawy to nie tylko instrumenty geograficzne, ale też dzieła sztuki. "To pierwsza taka wystawa, zazwyczaj mapy są kojarzone z geografią, pomiarami" - dodaje.

Wystawa ma też pokazać mapy funkcjonujące jako dzieła sztuki w domach bogaczy, zwłaszcza przed 1800 rokiem - mogły być tak samo ważne jak obrazy czy rzeźby. Podkreślały też status swojego właściciela. Mapa świata pokazywała światowość, mapa Ziemi Świętej - pobożność, posiadłości - zamożność, miasta - wierność swojemu miejscu zamieszkania.

Wystawa, której pełny tytuł to "Magnificent Maps: Power, Propaganda and Art." będzie czynna od 30 kwietnia do 19 września.


źródło

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

belfegor
  • belfegor
  • 09.10.2011 18:08

To nie jest największa książka świata. Trzeba sprawdzać fakty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.