Facebook Google+ Twitter

Zobacz Perseidy. Maksimum spadających gwiazd dziś w nocy!

Przez cały sierpień można obserwować roje Perseidów. Największa ich aktywność nastąpi w nocy z 12 na 13 sierpnia. "O aktywności roju Perseidów wspominały starożytne kroniki dalekowschodnie" – mówi astronom dr Arkadiusz Olech.

Sonda

Będziesz oglądać Perseidy?

 / Fot. Wikimedia CommonsOd około 2 tysięcy lat to zjawisko kosmiczne ludzie obserwują z niesłabnącym podziwem. Roje Perseidów, które regularnie każdego roku przecinają się swoją orbitą z ziemską, w okresie od połowy lipca do 24 sierpnia, znowu zaczęły obfitować obfitym wysypem radosnych lub smutnych "łez nieba". Mimo wszystko to najpiękniejsze noce w roku dla zakochanych.

Warto już spoglądać w nocne rozgwieżdżone niebo, aby podziwiać niezwykłe zjawisko znane z najdawniejszych opisów z krajów Dalekiego Wschodu i krążących po świecie najróżniejszych legend związanych ze "łzami świętego Wawrzyńca", któremu przypisano dzień 10 sierpnia, dniem jego męczeńskiej śmierci.

Zobacz zdjęcie - (foto: Glow Images/East News) - Polskie Radio.

Jak informuje astronom, dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie, w tych dniach będzie można obserwować na niebie pierwsze meteory ze znanego i aktywnego roju Perseidów. - O aktywności roju Perseidów wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swą sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy go obserwować. Jest on aktywny podczas ciepłych i pogodnych wakacyjnych nocy - przypomina astronom.

Co to właściwie są Perseidy? Tu znajdziesz odpowiedź ma swoje pytania

Jak zauważył dr Arkadiusz Olech, kalendarze astronomiczne podają, że aktywność Perseidów rozpoczyna się 17 lipca i kończy 24 sierpnia – podaje Polskie Radio. W połowie lipca Perseidy wydają się wyskakiwać i wybiegać z pogranicza dwóch gwiazdozbiorów: Andromedy i Kasjopei. Wieczorem ten rejon nieba leży około 25 stopni nad północno-wschodnim horyzontem. Zdjęcie w czołówce artykułu przedstawia, m.in. meteor z roju Perseidów, widoczny po lewej stronie Drogi Mlecznej (Wikipedia).

Zobacz zdjęcie – dwa meteory Perseid z oznaczonym radiantem - Wikipedia - Labeled perseids.

Im później wyjdziemy na obserwacje, tym lepiej – radzi astronom. Bo z czasem w porze nocnej warunki do obserwacji będą się poprawiać. Nad ranem radiant roju Perseidów (efekt skrótu perspektywy, któremu ulega pozornie strumień meteorów widziany z Ziemi) będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy szanse zaobserwowania meteorów będą największe. Nie należy jednak spoglądać w jakieś konkretne miejsce na niebie. Meteory mają zwyczaj zawsze pojawiać się na całej sferze niebieskiej – mówi ekspert astronom.

Zobacz zdjęcie - Gwiazdozbiór radiantu - Wikipedia.

Według dra hab. Arkadiusza Olecha - w tym roku astronomowie spodziewają się maksimum nasilenia Perseidów 12 sierpnia, w godz. od 20.15 do 22.45, ale już od 17 lipca w sprzyjających warunkach pogodowych, można podejmować pierwsze ich obserwacje. W noc maksimum Perseidów, z 12 na 13 sierpnia, największe nasilenie spadających gwiazd nastąpi po godz. 21. Można oczekiwać nawet blisko 100 palących się iskierek meteorów na godzinę. Należy ich wypatrywać we wschodniej części nieba.

Zobacz zdjęcie - Perseidy 2010 rok - Wikipedia.

Rój meteorów lipcowo-sierpniowych widoczny jest na całym niebie, ale z powodu parametrów orbity "sypiącej" je komety Swift-Tuttle - Perseidy są najlepiej widoczne na półkuli północnej. Perseidy, podobnie jak inne roje meteorów, są najbardziej aktywne, a więc i najlepiej widoczne, tuż przed świtem.

Rój Perseidów jest związany z kometą Swift-Tuttle. Podczas okresu nasilenia występowania roju - radiant przemieszcza się przez trzy gwiazdozbiory: Kasjopei, Perseusza i Żyrafy (w okresie maksimum aktywności wchodzi w bliską odległość od gwiazdy η Persei). Przeciętna aktywność tego roju w ostatnich latach wynosi około 100 ZHR.

Skrót astronomiczny ZHR to zenitalna liczba godzinna (ang. Zenithal Hourly Rate, czyli ZHR) – w istocie chodzi o liczbę meteorów, jaką może zauważyć pojedynczy obserwator w tracie jednej godziny, przy dobrej widoczności nieba i radiancie roju meteorów, w zenicie.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Mnie udało się wczoraj złowić 3 spadające gwiazdy, a podobno 3 inne przegapiłam. Na wys. 1550 m n.p.m. widoczność jest dobra tzn. wokoło ciemno jak trzeba. Teraz czekam aby się 3 życzenia spełniły. ;))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oglądając perseidy należy pamiętać o marzeniach i życzeniach. link Sprawdzają się.! szczególnie podczas kontrolowanego całusa z poślizgiem "o perseidach i pocałunku kontrolowanym" ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękny jest kosmos i zjawiska na nim zachodzące , mamy wreszcie cieple noce i trzeba to w pełni wykorzystać .!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak co roku, będę oglądać :) pozdrawiam i gratuluje tekstu! :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.