Facebook Google+ Twitter

Zobacz Perseidy. Noc spadających gwiazd 2014 w sierpniu

Największą aktywność Perseidów będzie można zaobserwować w tym roku między 12 a 13 sierpnia. Perseidy są widoczne co roku z Ziemi między 17 lipca a 24 sierpnia.

 / Fot. By ESO/S. Guisard (http://www.eso.org/public/images/potw1033a/) [CC-BY-3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/3.0)], via Wikimedia CommonsWzmianki o obserwacji roju Perseidów pochodzą sprzed 2 tys. lat. Każdego roku w miesiącach letnich orbita meteorów przecina się z ziemską. Ze "spadającymi gwiazdami" związane są różne legendy. Nazywano je np. "łzami świętego Wawrzyńca", bo w okresie ich aktywności przypada wspomnienie tego męczennika.

"O aktywności roju Perseidów wspominają już starożytne kroniki dalekowschodnie. Także obecnie jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swą sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale także korzystnym warunkom, w jakich możemy go obserwować. Jest on aktywny podczas ciepłych i pogodnych wakacyjnych nocy" - mówi dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie cytowany przez PAP.

Obserwacja roju perseidów nie wymaga specjalnych narzędzi. Dostrzeżemy je gołym okiem. Zdaniem dr. hab. Arkadiusza Olecha najbardziej prawdopodobne godziny występowania zjawiska to okres od 2 do 5 rano 13 sierpnia.

Podobnie jak w ubiegłych latach na obserwację zaprasza Park Odkrywców przy Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. 12 sierpnia odbędzie się V edycja tzw. Nocy Spadających Gwiazd. W wydarzeniu na Facebooku weźmie udział ponad 123 tys. osób. W ubiegłym roku do CNK przybyło 3,5 tys. osób. Miejsce to będzie szczególne, bo Centrum Nauki Kopernik wyłączy iluminację obiektu, a Zarząd Dróg wygasi oświetlenie pobliskich mostów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Zjawisko magiczne!

Komentarz został ukrytyrozwiń

A 10 b.m. Księżyc znowu będzie najbliżej Ziemi.
Tylko...jak przechytrzyć sen nad ranem?!?

Komentarz został ukrytyrozwiń

W tym roku trochę Księżyc poprzeszkadza nam :) ale coś na pewno ujrzymy

Komentarz został ukrytyrozwiń

koniecznie zanim spojrzysz w niebo przeczytaj o pocałunkach z poślizgiem i perseidach. ;)
link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.