Facebook Google+ Twitter

Zobacz "Przedwojenną Warszawę w kolorze" w DSH

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2012-05-23 15:31

DSH zaprasza na "Przedwojenną Warszawę w kolorze", czyli prezentację kolorowych materiałów filmowych, ukazujących stolicę z 1938 roku. Wstęp na spotkanie, które odbędzie się 24 maja o godz. 18, jest wolny.

 / Fot. mat. pras. DSHDom Spotkań z Historią zaprasza na spotkanie pt. "Przedwojenna Warszawa w kolorze": 24 maja 2012 (czwartek), godz. 18.00, ul. Karowa 20 w Warszawie. Zabierzemy Państwa w niezwykłą podróż do przedwojennej Warszawy, zaprezentujemy unikatowe, kolorowe materiały filmowe pokazujące Warszawę w 1938 roku. Znakomici varsavianiści Krzysztof Jaszczyński i Ryszard Mączewski opowiedzą m.in. o historii warszawskich tramwajów, przeobrażeniach rynku staromiejskiego, o akcji „Warszawa w kwiatach” i przygotowaniach do wojny… Wstęp wolny.

 / Fot. mat. pras. DSHW kwietniu tego roku w internetowych zbiorach jednego z nowojorskich archiwów odnalezione zostały dwie rolki z kolorowymi filmami z lat trzydziestych. Wśród kadrów pochodzących z różnych zakątków świata znalazły się także te z Warszawy z 1938 roku. Dzięki nim mamy rzadką okazję podziwiać przedwojenne miasto w kolorze. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane fragmenty filmu, na których zobaczymy m.in. Krakowskie Przedmieście i kursujące nim czerwone tramwaje, nieistniejące dziś kamienice na skwerze ks. Jana Twardowskiego, Pałac Saski i przedwojenną zabudowę Placu Piłsudskiego, Starówkę, gwarne ulice handlowe dzielnicy żydowskiej i jej mieszkańców, tonące w kwiatach skwery, parki, kawiarnie.

Pokazane na filmie ujęcia będą pretekstem do szerszych opowieści między innymi o przeobrażeniach rynku staromiejskiego, historii warszawskich tramwajów czy akcji „Warszawa w kwiatach” zapoczątkowanej w 1935 roku przez prezydenta Stefana Starzyńskiego. Spotkanie poprowadzą znakomici varsavianiści, twórcy portalu www.warszawa1939.pl , Ryszard Mączewski oraz Krzysztof Jaszczyński.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.