Facebook Google+ Twitter

Zobacz wystawę "Kobieta w czasach biblijnych"

Wystawa o nas, kobietach, prezentowana w kilku krajach europejskich oraz kilku miastach Polski, gościć będzie również w warszawskim Arsenale.

Fragment zrekonstruowanej szaty kapłańskiej oraz produkty służące do wytwarzania szat / Fot. Ewelina WięcekRola kobiet w społeczeństwie i rodzinie jest tematem zawsze aktualnym. W czasach współczesnych zyskał wręcz rangę problemu pierwszorzędnego. Dlatego też z przyjemnością prezentujemy w warszawskim Arsenale wystawę "Kobieta w czasach biblijnych”. Ukazuje ona pewne aspekty życia kobiet w świetle Biblii i odkryć archeologii. Powstała z inicjatywy profesora Uniwersytetu Jana Gutenberga w Moguncji, Wolfganga Zwickela. Był on kierownikiem międzynarodowego projektu wykopaliskowego w el-Minieh (Tel Kinneret), gdzie zarejestrowano wielokulturowe osadnictwo.

Stanowisko to znajduje się w odległości zaledwie kilku kilometrów od ed-Tel, gdzie od roku 1998, jako członek międzynarodowego konsorcjum badawczego, prowadziła prace ekipa polska. Kierowana była przez profesora Uniwersytetu Łódzkiego Ilonę Skupińską - Løvset. Wystawa prezentowana w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie urozmaicona jest bogatą oprawą plastyczną, która powstała dzięki współpracy komisarza wystawy Eweliny Więcek oraz artystki-plastyka Małgorzaty Czackiej.

Misa kosmetyczna na pachnidła z lapis lazuli znaleziona w Kinneret (VIII-VI p.n.e.) / Fot. Ewelina WięcekWystawa nie wartościuje życia kobiet z punktu widzenia świata, w którym dzisiaj żyjemy, lecz daje nam możliwość poznania odległej czasowo i terytorialnie kultury, którą rządziły inne prawa. Poznajemy kobiety w ich życiu codziennym, uczymy się o ich obowiązkach, marzeniach i otoczeniu. Naszym przewodnikiem są cytaty biblijne, wzmianki u autorów starożytnych, a przede wszystkim to, co pozostało, czyli materiał archeologiczny.

Dzięki źródłom pisanym wiemy, iż sprawy polityczne, ekonomiczne i życie religijne są w społecznościach śródziemnomorskich podporządkowane spokrewnionej ze sobą elicie, obejmującej niewielki odsetek ludności. Kultury te w kontaktach międzyludzkich opierają się na poczuciu dwóch wartości: honoru i wstydu. Wokół tych wartości grupowały się cechy charakterystycznych zachowań, które z czasem przypisane zostały grupowo kobietom i mężczyznom.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Szkoda, bo zapowiada się ciekawie. Być może jednak trafi mi się jakaś okazja na lipcowy Arsenał, a nie omieszkam tam zajrzeć;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety obawiam się, że nie, ponieważ my ją właśnie ze Śląska przywieźliśmy :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

A na Śląsku latem też będzie?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.