Facebook Google+ Twitter

Zobaczyć Grzybno i umrzeć!

Znana jest nam ludowa mądrość: "Kto rano wstaje, ten się nie wyśpi". Czasami jednak, okazuje się że nawet, będąc wyspanym prześladuje nas inna poranna zmora.

Remonty dróg. Przyjmuję jako konieczność, z odpowiednim dystansem. Nigdy nie zachowywałem się jak większość moich pasażerów, których zabieram po drodze do pracy. W swoich mądrych uwagach sprawiają wrażenie, jakby mieli za sobą długi staż, na stanowisku kierownika budowy i dokładnie wiedzieli co jest przyczyną opieszałości robót. Jednak pewnego ranka, m.in. przez to, że zaspałem, moja cierpliwość poddana została próbie, której nie zdałem.

Nie sposób opisać wybuchu złości, który mnie dopadł w miejscowości Grzybno, kiedy do busa wsiadał mój następny kompan podróży, który zaczął prowadzić swój wywód. Mowa zainspirowana była wizją jaka go dopadła, kiedy patrzył oczyma wyobraźni na to co dzieje się w jego rodzimej wiosce. Niczym Mickiewicz spoglądający w stronę Litwy, opowiadał mi jak tu za chwilę będzie pięknie.

Czemu nie przewidziałem konsekwencji mojej porannej beztroski?

Wiem, że będzie pięknie w tym twoim Grzybnie - wiem już to! Będzie tak piękne że zapewne Rzym straci tytuł wiecznego miasta. Że XIX-wieczna Moskwa i Paryż będą przy Grzybnie prowincjonalną mieściną! Grzybno będzie piękniejsze od wszystkich Wenecji! Tej św. Marka. Tej holenderskiej (Amsterdam). I tej rosyjskiej (chociaż nie wiem czy ktoś nazwał już St. Petersburg "Wenecją").

Grzybno będzie tak samo piękne jak Berlin z projektów Alberta Speera i jak Warszawa przed wojną! Ja to wszystko wiem! Jednak świadomość tego nie zmienia faktu, że z tej chwili powinienem być w gdańskich "Kokoszkach", gdzie Ty tak samo będziesz się zachwycać tym jak ta dzielnica pięknieje i chyba zmienia się w nowojorski Long Island albo od razu Manhattan. Jednak zamiast tego wciąż słucham i patrzę na Grzybno....

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Gratuluję przekształcenia frustracji w tak humorystyczny tekst. Ale już Kochanowski pochwalał polską wieś więc nie ma co się dziwić temu pasażerowi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.