Facebook Google+ Twitter

Zofia Klepacka rozpoczyna walkę o kolejny tytuł mistrzowski

13 stycznia w Nowej Zelandii rozpoczną się Mistrzostwa Świata w klasie RS:X. Tytułu broni zawodniczka YKP Warszawa Zofia Klepacka. Jak zaczęła swoją przygodę ze sportem? Przez przypadek...

Wszystko zaczęło się w 1996. Brat Zosii Klepackiej potrzebował załoganta do dwuosobowej łódki klasy kadet. Wziął siostrę. Rodzeństwo zdobyło tytuł Mistrza Warszawy. Wtedy właśnie Zosia zobaczyła na Zalewie Zegrzyńskim osobę pływającą na desce. Też chciała spróbować, poprosiła tatę o pomoc i tak oto młoda zawodniczka znalazła się YKP Warszawa.

Sukcesy, sukcesy...

Już rok później zaczęła startować w zawodach. Sukcesy przyszły bardzo szybko. Wystarczy tylko wymienić klasy w jakich Zosia zdobywała medale Mistrzostw Polski: Mistral, ALOHA, Fanboard, F-42, formuła windsurfing, RCB. Do tego warto dodać medale juniorskich mistrzostw Europy i Świata oraz sukcesy w lodowym windsurfingu. Niektóre z przytoczonych powyżej klas już nie istnieje. Pierwszą dużą nagrodą za lata ciężkiej pracy był start na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. 18 - letnia wówczas Polka była najmłodszą uczestniczką regat. Startowała wtedy w klasie Mistral. Zajęła dobre 12 miejsce. Później zmieniono klasę olimpijską. Mistrala zastąpił RS:X. W porównaniu z mistralem RS:X jest szybsza. W porównaniu z Mistralem ma większe żagle, a deska jest krótsza i szersza od poprzedniczki. Zmiana wyszła Klepackiej na dobre. To właśnie w klasie RS:X osiągnęła swój największy sukces jakim był tytuł Mistrzyni Świata wywalczony w Cascais koło Lizbony.

Boks i szachy...

Podczas przygotowań do Igrzysk w Atenach Zosia musiała mocno popracować nad kondycją. Wtedy rozpoczęła współpracę ze znanym bokserem Pawłem Skrzeczem (były srebrny medalista olimpijski). O swoim trenerze mówi tak - Nauczył mnie jak walczyć z przeciwnościami losu i zadawać im ostateczny cios. Dzięki niemu Poznałam urok boksu. Nie przestraszę się żadnego wyzwania i podniosę każdą rzuconą mi rękawicę. Treningi bokserskie do dziś są elementem jej przygotowań do największych imprez. Podczas wizyty w Akademickim Radiu Kampus Zosia powiedziała, że żeglarstwo to przede wszystkim taktyka i porównała je do rozgrywki szachowej. Czy oprócz bosku zawodniczka znajduje także czas na szachy? Tego niestety nie wiem. Przed Światowym Czempionatem, który rozpocznie się już 13 stycznia odbyło się zgrupowanie na Cyprze. Trenowano głównie na wodzie. Testowano żagle i stateczniki. Trenerem udało się zaprosić na Cypr inne zawodniczki i zorganizowano małe zawody. Zwyciężyła Zosia Klepacka. Trzeba jednak zaznaczyć, że czołówka w klasie RS:X jest dość wyrównana. Pierwsza dziesiątka a może nawet piętnastka zawodniczek może liczyć się w walce o medal, zarówno w Nowej Zelandii jak i później w Pekinie.

Spełnijcie marzenia...

Na koniec warto przytoczyć pewną historię z okresu, kiedy Zosia stawiała pierwsze kroki swojej sportowej kariery. Już wtedy bowiem przedstawiała się takimi oto słowami: Nazywam się Zosia Klepacka i zostanę Mistrzynią Olimpijską. Te słowa pozostają aktualne do dziś. Zawodniczka z roku na rok buduje sobie silną pozycję w światowym windsurfingu. Często podkreśla jak ważne jest wytyczenie celu i dążenie do niego. Jej przykład potwierdza, że nawet najśmielsze marzenia można spełnić. Wygrywa wszystko, co można wygrać, a kwituje to spokojnie - jak się chce to można. Mimo, że treningi i zgrupowania zajmują jej bardzo dużo czasu to zaangażowała się także w działalność charytatywną. Razem z hip-hopowcem Rafałem Poniedzielskim, czyli popularnym PONO stworzyła Fundację Hej Przygodo. Pomaga ona dzieciakom, poprzez organizację różnych eventów. Głównie w środowisku hip-hopowym. Tak właśnie zawodniczka spełnia marzenia innych. Zosia liczy, że medal olimpijski zdobędzie już w Pekinie. Nie musi się jednak spieszyć. Jej najgroźniejsze rywalki: Barbara Kendall i Jessica Crisp są już po czterdziestce i niebawem będą kończyć sportowe kariery. Klepacka może zatem rywalizować jeszcze z powodzeniem przez 20 lat. Miejmy nadzieję, że jej kariera będzie się rozwijać tak dobrze jak dotychczas.

źródła informacji: http://klepacka.rsxteam.pl/ - cytat o Pawle Skrzeczu http://www.klepackateam.com/ http://www.wind-surfing.pl/Zofia.htm - informacje dotyczące sukcesów sportowych http://www.klepackateam.com/pucharwisla/pucharwisla.swf - w tekście są informacje o fundacji.
Pozostałe informacje pochodzą z programu "Warszawski Fan", który został wyemitowany w Akademickim Radiu Kampus

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.