Facebook Google+ Twitter

6 miejsce

Zofia Meisner. Pisarka z lilijką w życiorysie

Znana jest jako autorka powieści obyczajowych, jednak w historii zapisała się jako autorka wydanych pośmiertnie „Obrońców Westerplatte”. Ale o jej harcerskich korzeniach niewielu pamięta.

Zofia Meisner / Fot. Ze zbiorów autoraZofia Meisner urodziła się w 1900 roku w Krakowie. Z zawodu była nauczycielką. Uczyła geografii w Grudziądzu i Lublinie, a w okresie okupacji udzielała lekcji francuskiego i niemieckiego. W jej dorobku pedagogicznym znajduje się wydany przed wojną podręcznik do nauki śpiewu.

W okresie grudziądzkim Zofia Meisner działała w Związku Harcerstwa Polskiego, założyła I drużynę im. Baśki Wołodyjowskiej. Została instruktorką i zdobyła stopień harcmistrzyni. Popularyzowała idee harcerskie wśród młodzieży, organizując wiele wycieczek. Jednak jej pasją było pisarstwo, szczególnie o tematyce obyczajowej. Wystarczy wspomnieć powieści: „Srebrzysty namiot”, „Otwórz, to ja, Lawina”, „Wielkie święto” oraz „Mewy”.

W 1925 roku otrzymała nagrodę w konkursie literackich. Była to podróży statkiem. Zwiedziła wówczas Brazylię, Włochy, Norwegię i Francję. Gdy wybuchła wojna Zofia Meisner z zaciekawieniem słuchała radiowych komunikatów z Polski. Gdy pewnego dnia zabrakło komunikatu „Westerplatte się broni. Westerplatte trwa" postanowiła, że po wojnie przyjedzie na Wybrzeże, aby zobaczyć miejsce bohaterskiej walki. Podczas wojny ukrywała w swoim mieszkaniu w Lublinie chłopca żydowskiego pochodzenia .

Po zakończeniu wojny Meisner przeniosła się do Sopotu. Uczyła w szkole muzycznej i pisała. Niebawem ukończyła powieść „Wraki”. Książka poświęcona była pracy nurków, ale nie ukazała się. Nieprawdopodobnym zbiegiem okoliczności Janusz Meissner napisał książkę o tym samym tytule i tej samej tematyce. Od tego czasu swoje nowelki i opowiadania Zofia podpisywała podwójnym nazwiskiem Meisner-Denis.

W powojennej rzeczywistości twórczość Zofii Meisner nie mieściły się w ściśle określonych wymogach wydawnictw. Doświadczyła tego dotkliwie po napisaniu powieści o bohaterskich westerplatczykach. Otrzymywała szereg sugestii co do kształtu książki, usunięcia niektórych bohaterów i przeformowania całych rozdziałów. Ale pisarka nie dała się sterować. Postanowiła, że zaczeka z książką do czasu, kiedy patriotyzm nie będzie grzechem. Ale nie doczekała...

Zofia Meisner zmarła w 1955 roku. Jej książka „Obrońcy Westerplatte” ukazała się dwa lata później w nakładzie 10 tysięcy egzemplarzy i rozeszła się błyskawicznie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.