Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

2279 miejsce

Żołnierze LWP walczyli w Wietnamie

Rzecz dotyczy żołnierzy, których nigdy nie wyczytano na żadnym apelu poległych. Żołnierzy, o których nie znajdziecie informacji w żadnym oficjalnym opracowaniu historycznym.

 / Fot. W24Jako były żołnierz często poruszam tematykę związaną z tą grupą zawodową, a jeszcze częściej w moich publikacjach bezwiednie stosuję jakieś odniesienia do służby wojskowej. Takie małe, nieszkodliwe i chyba już nieuleczalne zboczenie.

Popełniłem kilka tygodni temu artykuł o tzw. "Żołnierzach wyklętych". Dotyczył on formacji prawicowego podziemia zbrojnego w latach powojennych. Usiłowałem zachować tam obiektywizm w ocenie tych formacji i zebrałem niezłą ilość komentarzy gdzie najmniej dotkliwym epitetem był "ubek", czy "komuch". Epitety te były redagowane przez zwolenników glorii i chwały "Żołnierzy wyklętych". I były naturalną reakcją tej opcji.

Obecna publikacja też zapewne ściągnie wiele epitetów na moją głowę, ale jestem już do tego przyzwyczajony. Sama zaś publikacja dotyczyła będzie
zupełnie innej grupy żołnierzy. Żołnierzy, których władze PRL-owskie trochę się wstydziły i do końca utrzymywano w całkowitej tajemnicy fakt ich istnienia. Żołnierzy, których nigdy nie wymieniono na żadnym apelu poległych a najchętniej zapomniano by o ich istnieniu.

Mam na myśli żołnierzy polskich, uczestników wojny wietnamskiej walczących po stronie północno-wietnamskiej. Znalezienie informacji o tej grupie nie jest rzeczą prostą. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że sami zainteresowani nie mają większej ochoty na ujawnianie swojej przeszłości, nie wiedząc jakie reperkusje może to ściągnąć na ich głowy. Przyczyną kolejną jest to, że bardzo niewielu z tych żołnierzy powróciło z wojny do kraju.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Do Pana Grzeszczyka. Myślę, ze polscy obserwatorzy (przynajmniej wyższego szczebla) musieli znać prawdę o Polakach biorących bezpośredni udział w walce. Między innymi potwierdzenie tego faktu uzyskałem pośrednio od takiegoż właśnie obserwatora (gen. Kondas). Z pewnością byli zobowiązani do zachowania tego faktu w tajemnicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wiedziałem (nawet znałem jednego) o polskich obserwatorach w misji wojskowej na linii demarkacyjnej w Wietnamie. Bardzo ciekawy temat. Czy wojskowi obserwatorzy wiedzieli o walczących Polakach?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Juliuszu, konkretnej wiedzy o działaniach bojowych "ochotników" (jak Pan pisze) nie mam, ale powiem tylko, że akupunkturę do Łodzi przywieziono z ...Wietnamu. Gdy profesor Garnuszewski zaczął propagować ją w Polsce na terenie Warszawy, w Łodzi ten sposób leczenia "w podziemiu" już był stosowany.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy artykuł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arkadiuszu. Nie mam informacji o innych kontyngentach za wyjątkiem naszego i oczywiście radzieckiego. Nasi zresztą walczyli w ramach kontygentu radzieckiego. Temat jest do tej pory takim tabu, ze praktycznie nie ma żadnego oficjalnego opracowania o tej sprawie. Gdyby nie potwierdzenie ze strony osoby dla mnie bardzo wiarygodnej to nawet nie ruszałbym tego tematu obawiając sie puszczenia w sieć niesprawdzonej kaczki.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Juliuszu
Gratuluję pomysłu na materiał.
Ciekawe byłoby zestawienie naszego kontygentu w wojnie wietnamskiej z "grupami ochotników" z innych Demoludów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Do Pana Gal'a. Owszem tak. Nie są to jednak dane potwierdzone. Potwierdziłem tylko informację o fakcie aktywnego uczestnictwa Polaków w działaniach wojennych i zasadch rekrutacji żołnierzy. Proszę po szersze informacje napisać na mój e-mail.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Gal
  • Gal
  • 29.05.2012 08:10

Pytanie do Autora. Czy ma Pan bardziej bliskie dane o miejscach i czasie działania tych żołnierzy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.